طراحی کیت تشخیص طبی مبتنی بر تلفن هوشمندپژوهشگران پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایرانی موفق شدند با فناوری نانو، کیت تشخیص طبی را طراحی کنند که در کمتر از ۱۰ دقیقه با استفاده از تلفن همراه قادر به تشخیص بیماری زردی نوزادان و نارسایی­های کبدی است. این طرح در برنامه تجاری‌سازی فناوری نانو (نانومچ) پذیرفته شده است و در نمایشگاه نانو  امسال نیز حضور داشته است.

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های والدین در نخستین روزهای تولد نوزاد، خطر ابتلا به بیماری زردی است. بیش از 60 درصد از نوزادان در نخستین روزهای تولد به این عارضه مبتلا می‌شوند که دلیل این امر افزایش غلظت بیلی‌روبین در خون آنها است. تشخیص سریع و به موقع این بیماری، اولین گام در مسیر درمان است. در حال حاضر تشخیص این بیماری از طریق آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و یا از طریق حسگرهای پوستی که از دقت و صحت کافی برخوردار نیستند انجام می‌شود.

کیت تشخیصی مبتنی بر تلفن همراه طراحی شده بسیار ارزان، قابل حمل و سریع بوده و در ساخت پلتفرهای میکروسیالی حسگری آن به طور کامل از ترکیبات غیر سمی و دوستدار محیط زیست استفاده شده است. نانوحسگر طراحی شده همچنین به دلیل سهولت استفاده و عدم نیاز به تجهیزات پیچیده، کاربر پسند بوده و می‌توان براحتی از آن به منظور تشخیص بیماری­های زردی، هپاتیت و نارسایی­های کبدی در آزمایشگاه­های تشخیص طبی و همچنین منازل استفاده نمود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران این طرح در حالت نیمه صنعتی اجرا شده است که در صورت تأمین سرمایه و پشتیبانی مالی می‌تواند وارد فاز صنعتی شود.

این پروژه ما حصل تلاش­های دکتر حامد گل­ محمدی قانع، عضو هیات علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران  و مدیر گروه تحقیقاتی بیوپلتفرم­های نانوحسگر، خانم راضیه طباطبایی، دانشجوی دکترای شیمی تجزیه پژوهشگاه و دکتر سید حمید احمدی، عضو هیات علمی و مدیر قطب محیط زیست پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران است.تاریخ ایجاد: چهارشنبه 2 آبان 1397
آخرین بروز رسانی: چهارشنبه 2 آبان 1397
تعداد بازدید: 149


سامانه های پژوهشگاه
نماد اعتماد
تلفنهای تماس
44787720-40

كيلومتر 17 اتوبان تهران كرج، شهرك علم و فناوري پژوهش، بلوار دانش، خ دانش، پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران
آمار وبگاه
تعداد بازدید:149
کاربران حاضر:261