ENTER SEARCH BELOW

 


با هدف پاسداشت ارزشها و ایثارگریهای رزمندگان دوران  8 سال دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی 93-92 روز چهارشنبه سوم مهر ماه جاری مراسمی با حضور اعضای هیئت علمی ،دانشجویان و کارکنان در مرکز همایشهای حکمت پژوهشگاه برگزار شد.

در این مراسم که با تلاوت کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی آغاز شد ،دکتر منصور انبیاء رئیس پژوهشگاه ضمن تبریک هفته بزرگداشت دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید ابراز امیدواری کرد تا سال تحصیلی جدید سرشار از موفقیت های علمی برای اساتید ،دانشجویان و کارکنان پژوهشگاه و سربلندی و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.

دکتر انبیاء با برشمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی ، یاد و نام شهدای  قهرمان و گرانقدر 8سال دوران دفاع مقدس و شهدای عرصه علمی کشور را گرامی داشت و بر لزوم پاسداشت یاد و خاطره آنان تأکید کرد.

دکتر انبیاء همچنین با بیان دستاوردهای علمی و پژوهشی پژوهشگاه به دانشجویان جدید خوش آمد گفت و اظهار داشت: پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران تلاش نموده تا با بهره مندی از اعضای هیئت علمی مجرب خود ، مجهزترین آزمایشگاههای تحقیقاتی را در بین دیگر مراکز علمی که در زمینه های شیمی و مهندسی شیمی فعالیت می کنند ایجاد کند تا اساتید و دانشجویانش به راحتی بتوانند فعالیت های پژوهشی وتحقیقاتی خود را دنبال نمایند و در همین راستا از شما اساتید و دانشجویان خواست تا با تلاش مضاعف نسبت به ارتقای بنیه علمی خود تلاش نمائید تا این مرکز علمی بتواند در راستای خودکفایی کشور بیش از گذشته قدم بردارد.


در این مراسم دکتر علایی استاد دانشگاه امام حسین(ع) با تبریک هفته بزرگداشت دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید اظهار داشت: این فرصت برای بنده مغتنم است تا در چنین مجلسی که به یاد شهدا و همه کسانی که در دوران جنگ جانفشانی و فداکاری کرده اند تا ما امروز با آرامش در اینجا دور هم جمع بشویم و صحبت کنیم، جای شکر گذاری دارد، بخصوص در این پژوهشگاه که بعضی از اساتید محترم خود در دوران جنگ در جبهه ها حضور داشتند و بعضی از آنها به اسارت دشمن بعثی درآمدند و هم اکنون بحمدالله از افتخارات علمی این کشور هستند .بنده خیلی مختصر در این راستا چند نکته راجع به دوران پر ماجرا ی دفاع مقدس عرض میکنم .

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) گفت:این هشت سالی که جنگ بر ما تحمیل شد از چند جهت حائز اهمیت است . یکی اینکه ما جنگ را شروع نکردیم ،اکنون بسیاری از کشورهایی که دارای قدرت هستند جنگ براه می اندازند و از جنگ برای توسعه نفوذ خود استفاده میکنند ولی ایران خوشبختانه جزو کشورهایی است که در طول تاریخ با زورگویی به اهدافش نرسیده است و همیشه متحمل جنگ بوده است. نکته دوم  اینکه ملت ایران در این جنگ نابرابربا همت والای خود و با چنگ و دندان اجازه ندادند که دشمن به هدف خود برسد یعنی اینکه عراق با حمایت استکبار جهانی به امید پیروزی آغازگر جنگ بود و با اطمینان و پشتیبانی قدرتهای دنیا به جنگ با ایران پرداخت ولی همانطوری که امام خمینی(ره) فرمودند که اگر این جنگ 20سال هم طول بکشد ما مردم ایران ایستاده ایم وجلوی تجاوز را می گیریم و وقتی هم که جنگ به اتمام رسید همه گفتند که ایران پیروز شد و عراق شکست خورد. نکته سوم اینکه در این جنگ همه مردم ایران نقش اصلی را ایفا میکردند یعنی هم نیروهای مسلح و هم نیروهای مردمی که یا از نیروهای مسلح حمایت میکردند یا داوطلیانه آمدند و بخشی از نیروهای مسلح شدند که در این بین ما میتوانیم ایران را جزء محدود کشورهایی بدانیم که به نیروهای داوطلب ،بدون ارگان سازماندهی شده تسلیحات بدهد تا از میهن دفاع کنند که این امر یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی میهن ماست.

دکتر علایی افزود انقلاب اسلامی ایران چنان در ملت ریشه دواند که امروز همه بازماندگان جنگ ،مجروحان وجانبازان و آزادگان تا کنون از دوران جنگ تحمیلی نارضایتی نداشته اند و از بهترین حامیان نظام اسلامی به شمار می آیند و بر خلاف اکثر کشورها که بازماندگان جنگ همواره برای دولت مشکل ساز بوده اند. علت اصلی این موضوع نیز داوطلبانه اعزام شدن آنها به جبهه های جنگ میباشد مثل خود بنده که اوایل انقلاب دانشجوی مهندسی مکانیک بودم و پس از پیروزی انقلاب به پادگانها و مراکزی رفتیم که بتوان از آنها محافظت کرد و بعد از مدتی تداوم این کارها باعث بوجود آمدن سپاه گردید و زمانی که جنگ شد و ما نیز برای دفاع از میهن به جبهه ها رفتیم نه برای اینکه یک فرد نظامی بشویم و اکثر کسانی که در جبهه ها بودند داوطلبانه امده بودند و این شجاعت را به نیروهای رسمی و ساماندهی شده نیز سرایت دادند و انگیزه جنگیدن به حد اعلا رسیده بود.

سردار دکتر علایی گفت باید عرض کنم که کشورهای قدرتمند جهان همه دست به دست هم داده بودند که ایران را شکست بدهند ولی به لطف خداوند نتوانستند، چنانچه یکی از مقامات امریکایی سالها قبل در مورد جنگ تحمیلی مصاحبه ای انجام داد و گفته بود مردم ایران با انقلاب خودشان نظام وابسته به امریکا را کنار گذاشتند وبرای این کار باید تنبیه میشدند که این یکی از دلایل حمایت دنیا از عراق در جنگ تحمیلی بود.

وی گفت مشخصه و نکته دیگر جنگ تحمیلی این بود که ما تا آخر جنگ به دنبال یک هدف بودیم و آن اینکه شروع کننده جنگ باید به معاهداتی که امضاء کرده پایبند باشد،معاهده 1975 که صدام یکبار انرا امضاء کرد و یکبار انرا پاره کرد باید میپذیرفت و جالب اینکه در سال 1369 صدام حسین دوباره نامه ای نوشت به رئیس جمهوری وقت ایران حضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی و گفت که پذیرفتم و مسئله خاتمه پیدا کرد و این به معنی به زانو درآوردن قدرت های دنیا توسط غیور مردان ایران است.

وی به نقش مردم در جنگ اشاره کرد و افزود: فقط اینهایی که عرض کردم نبود مهمترین بخش جنگ فداکاریها و حماسه آفرینی ها است. تک تک نفراتی که در جنگ حضور داشتند میتوانند از خاطرات خود کتابی یا کتابهایی به چاپ برسانند تا آیندگان در جریان امر قرار بگیرند.


دکتر علایی به یکی از خصوصیات جنگ که قصاوت قلب است اشاره کرد و گفت  یعنی اینکه در جنگ رایج است بکش تا کشته نشوی ولی جنگ هشت ساله ای که ما با رژیم بعثی داشتیم نه اینکه رزمندگان ما قصاوت قلب نداشتند بلکه سرشار از لطافت ، عطوفت و زیبایی سیرت و گذشت بودند. چنانچه نیروهای رزمنده کشور ما تا حد ممکن اسیر میگرفتند مثل عملیات والفجر 8 که در آن کوران جنگ و بمباران ، نیروهای ایرانی وقتی عراقی ها در باتلاق های گل گیر کرده بودند بر خلاف تمام جنگ های دنیا که اینچنین صحنه ای را برای خود سیبل تیراندازی میپندارند ،شروع به بیرون آوردن آنها کردند و یا اینکه در عملیات بیت المقدس که برای آزادسازی خرمشهر انجام گرفت ما 12000 اسیر گرفتیم واین در حالی بود که عراقی ها 6000 نفر از رزمندگان ما را به شهادت رسانده بودند،اینها دلایل محکمی برای اثبات اینکه نیروهای ما در جنگ قصاوت قلب نداشتند می باشد چنانچه در جنگ تحمیلی امام خمینی (ره) به همه نیروهای رزمنده دستور داده بودند که مکتب اسلام را پیاده کنیم وبه هر قیمتی به پیروزی نرسیم چون مهم رعایت اصل وعطوفت اسلامی است. این نکته را نیز که بسیار حائز اهمیت است باید عرض کنم علیرغم بمباران های شیمیایی که عراقی ها انجام دادند و تعداد زیادی از مردان ،زنان و کودکان بی دفاع ما را به شهادت رساندند ولی رزمندگان غیور و شجاع ما در مقابل این اقدام بی شرمانه هیچوقت از سلاح شیمیایی استفاده نکردند چون این عمل را غیر انسانی و به آن اغتقاد نداشتند.

دکتر علایی دلیل مهم و اصلی پیروزی ما در این جنگ نابرابر را وحدت همه نیروهای درگیر با جنگ دانست و گفت ما هم در این جنگ رزمندگان زیادی را از دست دادیم که یاد و نام همگی آن افراد شجاع را گرامی میداریم .

و در همین راستا وظیفه همه ما و شما فرهیختگان این است که هم از تجربه جنگ استفاده کنیم و هم از بازماندگان تقدیر و بر ما واجب است تا برای تقویت بنیه علمی جوانان دانشجو تلاش نمائیم.

 

Creation date: 05/10/2013
Publish date: 05/10/2013
Page view: 2661طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network