ENTER SEARCH BELOW

 معاون اول رییس جمهور یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را تقویت روحیه خودباوری در ملت ایران دانست و گفت: با تلاش مضاعف ، بهره گیری از نیروهای جوان و مستعد کشور و توجه به علم و فناوری می توانیم ایران را به جایگاه شایسته خود برسانیم.
دکتر اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضمن تبریک عید قربان از زحمات و تلاشهای دکتر نسرین سلطانخواه معاون علمی و فناوری سابق رییس جمهور تقدیر کرد و گفت : دولت یازدهم از تجربیات ایشان درزمینه های مختلف استفاده خواهد کرد .
دکتر جهانگیری همچنین از دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور بعنوان چهره ای علمی و از فرهیختگان کشور نام برد و برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.
وی همچنین یاد و خاطره شهید ستاری خلبان برجسته کشور را گرامی داشت و گفت : این شهید بزرگوار حق زیادی بر گردن انقلاب اسلامی دارد و امیدواریم دکتر ستاری که یادگار این شهید بزرگوار است بتواند به رسالت خود در این جایگاه بخوبی عمل کند .
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: ایران کشوری در حال توسعه است و با کشورهای پیشرفته فاصله دارد اما باید با برداشتن گامهای بلند به نقطه ای برسیم که شایسته و زیبنده ملت بزرگ ایران باشد .
دکتر جهانگیری توسعه علمی و فناوری را لازمه پیشرفت دانست و افزود : هیچ کشور پیشرفته ای را نمی توان یافت که توسعه علمی در آن صورت نگرفته باشد.
دکتر جهانگیری ادامه داد : البته توسعه تنها به معنای ساخت کارخانه و تکمیل زیرساختها نیست بلکه توسعه باید بر مبنای رشد علمی استوار باشد چرا که امروز می بینیم بسیاری از کشورهای نفت خیز کارهای عمرانی فراوانی انجام داده اند اما هنوز توسعه یافته محسوب نمی شوند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم اراده ملی و توجه جدی به توسعه علمی در تمام سطوح مدیریتی کشور، خاطرنشان کرد: حمایتهای مقام معظم رهبری از توسعه علمی و فناوری و تاکیدات ایشان بر جنبش نرم افزاری بیانگر این واقعیت است که این اراده در عالی ترین سطح مدیریتی کشور شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه کشور از ظرفیتها و استعدادهای بالایی در زمینه علمی و در بخش نیروی انسانی برخوردار است تصریح کرد: اگر این ظرفیتها به خوبی سازماندهی و مدیریت شود می توانیم گامهای بلندی در زمینه رشد و توسعه کشور برداریم.
دکتر جهانگیری با اشاره به دستاوردها و توانمندیهای رو به رشد کشور در بخش صنعت گفت: معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و بنیاد ملی نخبگان که بسیار نوپاست می تواند با تکیه بر این دستاوردها و با اعتماد به نیروهای جوان کشور، راههای میانبر را پیدا کرده و مسیر توسعه را هموار سازد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه تمرکز بر کارهای تحقیقاتی برای توسعه را مورد تاکید قرار داد و افزود: متاسفانه هنوز این نگاه در کشور شکل نگرفته اما باید توجه داشته باشیم که سرمایه گذاری برای کارهای تحقیقاتی نقش مهمی در امر توسعه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه یکی از دغدغه ها همواره ارتباط بین صنعت و دانشگاه بوده و اینکه آیا تولیدات ما عرضه محور است یا تقاضا محور، تصریح کرد: یکی از جهتگیری ها باید حرکت به سمت تولید تقاضا محور باشد زیرا در این صورت است که تولیدات تبدیل به ثروت خواهد شد.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: اراده دولت در مقطع فعلی به تبعیت از رهنمودهای رهبری و با توجه به نیازهای کشور، توجه به موضوع توسعه علمی است و اگر معاونت علمی و فناوری رییس جمهور بتواند موضوع تجاری سازی فناوری را در اولویت قرار دهد، با حمایتی که دولت از این معاونت خواهد کرد، می توانیم گام های بلندی در مسیر توسعه کشور برداریم.
معاون اول رییس جمهور افزود: با اینکه دولت با کمبود جدی منابع روبرو است اما از طرح ها و کارهای علمی حمایت می کند و تلاش خواهیم کرد این محدودیت ها مانعی برای فعالیتهای علمی ایجاد نکند.
گفتنی است نسرین سلطانخواه و سورنا ستاری معاونین سابق و فعلی رییس جمهور نیز در این مراسم در سخنانی به بیان دیدگاهها و نظرات خود در حوزه علم و فناوری و توسعه کشور پرداختند.

Creation date: 19/10/2013
Publish date: 19/10/2013
Page view: 1219طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network