ENTER SEARCH BELOW

 


بیش از 50 مقاله در مجله‌های معتبر بین المللی، 75 مقاله در کنفرانس‌های معتبر داخلی و خارجی، دو جایزه ملی و یک جایزه بین‌المللی دستاوردهای کار علمی فرجی دانا در زمینة تخصصی مخابرات است. افزون بر این، وی سخنران مدعو مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌های جهان در سال 1384 بوده و اخیراً یک دوره یک ساله فرصت مطالعاتی را در دانشگاه واترلو کانادا (شهریور 91 تا شهریور 92( به پایان رسانده است.

رضا فرجی دانا، متولد سال 1339 در خانواده‌ای مذهبی درقم است. او در سال 1357 دیپلم خود را در رشته ریاضی فیزیک از دبیرستان حکیم نظامی قم گرفت و در همان سال در کارشناسی مهندسی برق دانشگاه شیراز پذیرفته شد. وی پس از تعطیلی دانشگاهها در سال 1359به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و تا بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها در پاییز سال 1361 مسئولیت‌های مختلفی را در سپاه عهده دار بود.

پس از بازگشایی دانشگاه‌ها به دانشکده فنی دانشگاه تهران منتقل و در سال 1365 با کسب رتبه ممتاز دانش‌آموخته شد. وی تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه واترلو کانادابه پایان رسانید و در سال 1373 به عضویت هیات علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران درآمد.

رضا فرجی دانا هم‌اکنون استاد تمام رشته مهندسی برق در دانشگاه تهران است. وی تاکنون راهنما و مشاور بیش از پنجاه پایان‌نامه کارشناسی ارشد و 10 رساله دکتری بوده و چندین طرح پژوهشی کاربردی را به انجام رسانده است. بیش از 50 مقاله در مجله‌های معتبر بین‌المللی، 75 مقاله در کنفرانس‌های معتبر داخلی و خارجی، دو جایزه ملی و یک جایزه بین‌المللی دستاوردهای کار علمی او در زمینه تخصصی مخابرات است. افزون بر این، وی سخنران مدعو مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌های جهان در سال 1384 بوده و اخیراً یک دوره یک ساله فرصت مطالعاتی را در دانشگاه واترلو کانادا (شهریور 91 تا شهریور 92) به پایان رسانده است.

رضا فرجی دانا پس از بازگشت به ایران در سمت‌های علمی و دانشگاهی گوناگونی خدمت کرده است که برخی از آنها عبارتند از:

بهمن 1375- شهریور 1381 رئیس مرکز انفورماتیک دانشگاه تهران

تیرماه 1377- شهریور 1381 رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران

شهریور1381- آذر 1384 رئیس دانشگاه تهران

خرداد 1385 تاکنون رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل بنیاد عام المنفعه حامیان دانشکده فنی

مرداد 1388 تاکنون موسس و سرپرست آزمایشگاه تایید نمونه آنتن دانشگاه تهران

انقلاب اسلامی تغییر و تحولات اساسی در بنیان‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و علمی کشور را رقم زد و در حوزه علم و فناوری، اندیشه و رهنمودهای حضرت امام (ره) در مورد دانشگاه و دانشگاهیان سرلوحه سیاست‏گذاری و برنامه‌ریزی توسعه علوم، تحقیقات و فناوری شد. رهنمودهای برگرفته از بیانات ایشان همچون : ‹‹ مستند بودن دین اسلام به برهان و اتکاء به منطق و عدم هراس از آزادی بیان و قلم››؛ ‹‹تحمل برداشت‌های دینی جوانان، تلفیق فرهنگ فلسفی و نظری حوزه با فرهنگ تجربی دانشگاه››؛ ‹‹دانشگاه کارخانه آدم سازی››؛ ‹‹دانشگاه مبدا همه تحولات است››؛ ‹‹مشورت و مطالعه، عدم درگیری و بحث چهره به چهره در محیطهای دانشگاهی››؛ ‹‹انسجام و یکپارچگی جامعه دانشگاهی›› و ‹‹مرکز تربیت قرار دادن دانشگاه››، چشم انداز و غایت آموزش عالی کشور را ترسیم کرد.

انسجام و یکپارچگی در راهبری کشور با رهبری داهیانه رهبر فرزانه کشور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و تاکیدهای مکررشان بر ضرورت توسعه علمی کشور همچون گذشته راه را برای درنوردیدن افق‌های جدید در حوزه علم و فناوری هموار کرد و باعث ارتقاء بیش از پیش شأن و جایگاه دانشگاه و دانشگاهیان گردید. در این راستا بیانات ایشان مبنی بر: ‹‹ توجه به معنویت در کنار علم››، ‹‹فلسفه ایجاد تشکل‌های دانشجویی برای رسیدن به آرمان‌ها››؛ ‹‹تاکید بر عدم محافظه‌کاری دانشجو و بیان صریح و روشن و آشکار وی››؛ ‹‹روحیه آرمانگرایی و تمسک به اصول فکری››؛ ‹‹ایجاد کرسی‌های آزاد اندیشی››؛ ‹‹علم رمز پیشرفت و اقتدار یک کشور›› و ‹‹تاکید بر توسعه کیفی در کنار رشد کمی و توجه به عمق کیفیت›› همچون گذشته، چراغ راه مسئولین و جامعه دانشگاهی بوده، هست و خواهد بود.

بر این اساس باید گفت پیروزی انقلاب اسلامی و ترسیم نقشه راه توسط معمار کبیر انقلاب و ادامه آن توسط رهبر فرزانه انقلاب، آغاز راه نوآوری‌های علمی مبتنی بر ارزش‌های دینی در جامعه بود و دستاوردهای شگرفی به دنبال داشت؛ دستاوردهایی که ایران امروز را به یک قدرت‌ منطقه‌ای خودبنیاد تبدیل نموده و آن را الهام‏بخش و سرمشق کشورهای مسلمان و عقب‌نگه‌داشته‌شده، کرده است.

در این راستا بی‌شک، سهم وزارت علوم در حفظ و ارتقای موقعیت علمی و اقتدار کشور در منطقه و در سطح بین المللی شناخته شده است و مهمترین عامل در تحقق چشم انداز و افق ترسیم شده در اسناد بالادستی محسوب می‌شود و نظام آموزش عالی، به دلیل سروکار داشتن با تربیت دانشمندان، متفکران و مدیران آینده و شکل دادن به سرمایه انسانی کشور، در توسعه و تعالی علمی و فرهنگی همه جانبه و احیای هویت تمدنی ایران اسلامی، نقش پیشران و موتور محرکه را بر عهده دارد. بر این اساس، سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت در دولت یازدهم نیز اهمیت می‌یابد و کلیه گروه‌های ذی‏نفع، ذی‏صلاح انتظار دارند که وزارت متبوع با مشی تدبیر و اعتدال، سکان هدایت علم و فناوری جامعه به سوی تعالی و پیشرفت را با بهترین کیفیت عملکردی به دست گیرد.

با توجه به موارد مذکور، این برنامه با رویکردی آینده نگر و منعطف و بر اساس اسناد بالادستی زیر تهیه و تدوین شده است:

.1دیدگاه‏‌ها و ابلاغیه‏‌های مقام معظم رهبری

- بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری

- سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404

- سیاست‏‌های کلی برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

 .2  قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی

- قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

- قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

- قانون حمایت از شرکت‏‌ها و موسسات دانش ‏بنیان و تجاری ‏سازی نوآوری‏‌ها و اختراعات

 .3  مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

- سند نقشه جامع علمی کشور

- سند دانشگاه اسلامی

علاوه بر اسناد بالادستی مذکور، دیدگاه‏‌ها و انتظارات نخبگان و اعضای هیات علمی دانشگاه‏‌ها و مؤسسات پژوهشی در قالب کارگروه آموزش عالی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی و کارگروه تدوین برنامه وزارت اخذ شده و بر آن اساس، چارچوب برنامه وزارت متبوع احصاء و برنامه تدوین شده است.

همچنین همانگونه که در تدوین این برنامه، تبعیت از اسناد و قوانین بالادستی و مشی اعتدال و خرد جمعی حاکم بوده است، در اجرای آن نیز با کمک، همفکری و همکاری جامعه دانشگاهی، پیگیری نقشه راه ترسیم شده بر مبنای آرمان‌های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در جهت تداوم پیشرفت علمی کشور مبنای عمل خواهد بود.

 


Creation date: 22/10/2013
Publish date: 22/10/2013
Page view: 952طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network