ENTER SEARCH BELOW

 


برگزاری مراسم ترحیم در نمازخانه پژوهشگاه

مجلس بزرگداشت بستگان تعدادی از همکاران که در تابستان و مهرماه جاری دعوت حق را لبیک گفته اند، روز شنبه 20/7/92 در نمازخانه پژوهشگاه برگزار گردید.

در این مراسم که با حضور اعضای محترم هیئت علمی و کارکنان ارجمند پژوهشگاه برگزار گردید همکاران با عرض تسلیت به همکاران داغدار که در تابستان سالجاری در سوگ تعدادی از بستگان خود نشسته اند ، همچنین جناب آقای دکتر دارابی که روز دهم مهر ماه جاری ابوی گرامیشان به رحمت ایزدی پیوسته اند برای آنان طلب مغفرت و آمرزش نمودند.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید حجت الاسلام و المسلمین حبیبی امام جماعت پژوهشگاه با برشمردن ویژگی های والدین  و لزوم احترام به آنان با خواندن آیه 23 از سوره اسراء "وقضی ربک الّا نعبدو ایاه و بالوالدین احسانا"  (پروردگارت فرمان داده که جز او را نپرستید و به پدر و مادر خود نیکی کنید) اظهار داشت : در این آیه کریمه بعد از حکم و توصیه به توحید ، احسان به والدین توصیه شده است.

وی افزود در معارف دینی ما،احترام گذاشتن و ارج نهادن به پدر و مادر در یک اصل ارزشمند اخلاقی است که نشانگر سلامت و کمال مکتب ماست، هرچند در مکاتب غیر اسلامی هم احترام به والدین وجود دارد، اینکه در روایت وارد شده بهشت زیر پای مادران است به تعبیر حقیر معنی اش این نیست که همه مادر ها اهل بهشت هستند بلکه منظور این است وسیله تقرب به بهشت که همان پای مادر است در اختیار ماست و با بوسیدن پای مادر میشود اهل بهشت شد.

حاج آقا حبیبی گفت:در کتاب مستدرک الوسائل ج 15 ص 182 وارد شده که از امام زین العابدین (ع) سوال شد:

شما با اینکه نیکوکارترین مردم هستید ،چگونه است که هرگز با مادرتان سر یک سفره نمی نشینید؟ امام پاسخ دادند:میترسم بر سر سفره دستم را به چیزی دراز کنم که قبلاً چشم مادرم بر آن افتاده باشد و با این عمل موجبات نافرمانی او را فراهم کنم. ما باید به این ریزه کاری ها دقت کنیم ، کوچکترین رنجش پدر و مادر باعث عاق میشود چه برسد به بی احترامی کردن و نعوذ بالله پرخاش و ناسزا گفتن به آنان .


Creation date: 23/10/2013
Publish date: 24/10/2013
Page view: 1979طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network