ENTER SEARCH BELOW

 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این گزارش در دو بخش « امور زیر بنایی و برنامه ریزی کلان» و  « عملکرد زیر نظام های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی - فناوری، دانشجویی و مدیریتی» تنظیم  و به دولت ارائه شده است.


بر اساس این گزارش، در اولین بخش امور زیربنایی، با عنوان « تدوین برنامه عملیاتی» آمده است که برنامه عملیاتی وزارت علوم از اسناد بالادستی نظام علمی کشور، متناسب با اولویت ها و موضوعات راهبردی استخراج  و به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.
قابل ذکر است که بر اساس نظر مرکز پژوهشهای مجلس برنامه عملیاتی وزارت علوم صددرصد منطبق بر اسناد بالادستی ارزیابی شده است.
در بند دوم بخش اول، « وضعیت موجود  آموزش عالی » مورد ارزیابی واقع شده که از محورهای مهم آن می توان به خالی ماندن بخش زیادی از ظرفیت های ایجاد شده
 
به ویژه در دانشگاههای غیر دولتی غیر انتفاعی، کسری بودجه دانشگاهها، وضعیت پردیس های خودگردان و روش اعزام دانشجو به خارج که موجبات نارضایتی مردم را فراهم کرده بود، اشاره کرد
بند سوم از بخش اول گزارش « تمرکز زدایی» را محور عملکرد قرار داده است. در این بند آمده است آیین نامه های مدیریت دانشگاهها بارویکرد و واگذاری اختیارات بیشتر به دانشگاهها و مشارکت بیشتر دانشگاهیان دردست اقدام است و در ساختار و ترکیب هیأت های امناء بازنگری صورت خواهد گرفت.

بخش دوم گزارش که به عملکرد  زیر نظام هامی پردازد، شامل حوزه های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، فناوری،  دانشجویی و مدیریتی است.
درحوزه « فرهنگی»  تشکیل 12 باشگاه آزاد اندیشی و برگزاری بیش از 100 کرسی آزاد اندیشی در دانشگاهها، تدوین پیش نویس سند جامع تکریم مساجد دانشگاهی وتوسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در دانشگاهها و برگزاری چهارمین یادواره تئاتر دانشگاهی و دفاع مقدس و سومین جشنواره دانشگاهی ادبیات و داستان رضوی گزارش شده است.
در حوزه « آموزشی»، رسیدگی به وضعیت استادان بازنشسته، تدوین شاخصهای جامع نظارت و ارزیابی باهدف ارتقای کیفیت آموزش، وپژوهش و بازنگری متون و محتوای 50 برنامه درسی با اتکا به شاخص های ارزش مداری، غنی سازی و کارآمدی محور قرار گرفته است.

در حوزه « پژوهش و فناوری» نیز علاوه بر حل اختلافات موجود میان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با وزارت علوم که باعث شده بود قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به مدت 3 سال بدون عملکرد باقی بماند، جهت تأسیس پارک های بین المللی پیشرفته علم و فناوری هم برنامه ریزی صورت گرفته است. همچنین آغاز بومی سازی ساخت پالایشگاه گاز و پیگیری  تصویب اعتبارات ردیف طرحهای کلان ملی در شورای عالی عتف هم در زمره، عملکرد این حوزه بوده است.

رسیدگی به پرونده 400 نفر از دانشجویانی که به دلایل مختلف از تحصیل محروم شده بودند و دادن اجازه تحصیل به 126 نفر آنهابا اخذتعهد و بازگرداندن فضای شور و نشاط به دانشگاهها، تحت پوشش بیمه تکمیلی قراردادن کلیه دانشجویان از اول مهر ماه سال جاری، و تغییر رویکرد در پذیرش دانشجویان بورس خارج از طریق شرکت در آزمون سراسری و ایجاد رقابت کامل در این زمینه و از مهمترین محورهای عملکرد در حوزه دانشجویی اعلام  شده است.
رسیدگی به وضعیت مدیران دانشگاهی وستاد وزارت، سازماندهی تشکیلات و نیروهای انسانی ستاد وزارت وتشکیل هیات اجرایی منابع انسانی « غیر هیات علمی» حوزه ستادی جهت تعمیم آیین نامه استخدامی کارکنان دانشگاهها به ستاد دو محور از محورهای گزارش عملکرد وزارت علوم در حوزه مدیریتی است.

قابل ذکر است ، حضور وزیرعلوم  در اجلاس یونسکو و ملاقات وی با 7 تن از همتایان خود در مقر یونسکو در پاریس و سخنرانی در اجلاس عمومی آن سازمان، همچنین فراهم آوردن زمینه تأسیس اتحادیه دانشگاههای جمهوری اسلامی ایران و عراق، از مهمترین موارد قابل ذکر در حوزه روابط بین الملل در وزارت علوم گزارش شده است.


Creation date: 02/12/2013
Publish date: 02/12/2013
Page view: 948طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network