ENTER SEARCH BELOW

 
خبر گزاری ایرنا:


اولین جشن دانش آموختگی پژوهشگاه شیمی ایران برگزار شد

تهران-ایرنا-نخستین جشن دانش آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران همزمان با سومین روز از دهه مبارک فجر برگزار شد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، اولین مراسم دانش آموختگی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با حضور 300 دانش آموخته از چهار پژوهشکده ˈتوسعه فرآیندهای شیمیاییˈ، ˈ فناوری های پاکˈ، ˈ فناوری های نوینˈ و ˈ مهندسی نفتˈ، رییس و معاونان و پیشکسوتان این مرکز پژوهشی برپا شد.

بنیانگذار و موسس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در این مراسم گفت: نیت من برای راه اندازی این پژوهشگاه به حدود نیم قرن قبل برمی گردد و بارها با خدا پیمان بسته بودم و از او خواسته بودم که این توفیق را به من عطا کند تا بتوانم چهارمین پژوهشگاه تخصصی بزرگ شیمی در دنیا را در کشورم تاسیس کنم.
دکتر ˈسید محمد بلورچیانˈ افزود: اولین پژوهشگاه مطرح شیمی دنیا ˈماکس پلانکˈ آلمان بود که قبل از جنگ جهانی اول تاسیس شد، دومین آن قبل از جنگ جهانی دوم در مرکز تحقیقات ملی فرانسه cnrs و سومین آن در دره سیلیکون Silicon Valley آمریکا راه اندازی شد و همیشه آرزو داشتم که چهارمین مرکز پژوهشی شیمی در ایران تاسیس شود که خوشبختانه حدود 25 سال قبل، آین آرزو محقق شد.

وی خاطرنشان کرد: در طول این 25 سال، به جز برای خواست خدا کار نکردم و در شرایطی که هیچ پشتوانه ای نداشتم در همه مراحل از پیشنهاد تا راه اندازی کامل پژوهشگاه فقط از خداوند کمک خواستم.

بلورچیان از همکاری هیات علمی پژوهشگاه در ایجاد این مرکز پژوهشی تشکر کرد و گفت: طی این سالها حتی یک عضو هیات علمی از دانشگاه های کشور نگرفتیم و هیچیک از منسوبین خود را به این مرکز راه ندادم و همه اعضای هیات علمی فعلی را از میان بهترین دانشجویان و دانش آموختگان کشور برگزیدیم.

وی با بیان اینکه امروز دیگر وسعت خاک، جمعیت یا معادن طلا و الماس ثروت های واقعی یک ملت نیستند، ادامه داد: الان علم است که ثروت می آفریند و کل سیاست کشورها بر مبنای پیشرفت علمی آنها تعیین می شود و هر کشوری که بیشترین پیشرفت علمی را داشته باشد دست برتر را دارد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه شیمی تاکید کرد: اگر دست به دست هم دهیم و مغزهایی که در دنیا داریم را جذب کنیم حتی از آمریکا هم پیشی خواهیم گرفت زیرا یکی از دلایل پیشرفت آمریکا، جذب مغزهای متفکر از سراسر دنیا و استفاده از آنها بوده است.
وی تصریح کرد: اگر کشورمان به لحاظ علمی پیشرفت کند فردی مانند اوباما نمی تواند ما را تهدید به تحریم کند و اینگونه رفتارهای آمریکا با دیگر کشورها به پشتوانه دانش و فناوری موجود در این کشور بروز می یابد.
جشن دانش آموختگی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با اعطای لوح یادبود به دکتر ˈسید محمد بلورچیانˈ،ˈدکتر بابک مختارانی و دکتر محمد علی کیانی بعنوان پژوهشگران برتر سال 93 پژوهشگاهˈ ، ˈمهندس ابراهیم طاهریˈ نیک اندیش و حامی مادی پژوهشگاه و همچنین پنج دانشجوی نمونه این مرکز پژوهشی
به ترتیب خانمها نیلوفر شکری، معصومه علیپور، مرضیه شکیبا، زهرا اسلامی و آقای خیرا... نوریبه پایان رسید.


خبر گزاری ایسنا:

در نخستین جشن دانش‌آموختگان پژوهشگاه شیمی ایران اعلام شد

ایران در پله نخست علم شیمی منطقه/چهارمین پژوهشگاه شیمی مطرح جهان در اختیار ایران

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران

نخستین مراسم جشن دانش‌آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با حضور 300 دانش‌آموخته و پیشکسوت این پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری داشنجویان ایران(ایسنا)، دکترمحمدرضا امیدخواه، رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در جایگاه اول تولید علم شیمی در سطح منطقه قرار دارد ، اظهارکرد: باید تمام تلاش خود را به کار گیریم که علاوه بر حفظ جایگاه اول تولید علم شیمی در منطقه، رتبه خود را در سطح آسیا و بین الملل نیز ارتقا دهیم.

وی از برنامه راه‌اندازی کانون فارغ التحصیلان در آینده نزدیک در این پژوهشگاه خبرداد و گفت: دانش آموختگان با عضویت در این کانون، ارتباط خود را با یکدیگر و با استادان، کارکنان و دانشجویان این مرکز پژوهشی حفظ کنند.

امیدخواه با بیان اینکه فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها حیات تازه‌ای به بدنه توان علمی کشور می بخشند، خطاب به دانش آموختگان پژوهشگاه شیمی گفت: آرامش امروز ما حاصل خون هزاران شهید انقلاب، دوران دفاع مقدس و سالهای پس از آن است و شما هم برای داشتن علم مفید باید شفاف باشید و اجازه دهید که نور وجودی تان که نور الهی است ساطع شود و همچنین علم و دانش بیشتر باید موجب افتادگی و تواضع بیشتر شما شود.

ایجاد چهارمین پژوهشگاه مطرح شیمی دنیا در ایران

همچنین دکتر سید محمد بلورچیان‌، بنیانگذار و موسس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در این مراسم با بیان اینکه نیت من برای راه اندازی این پژوهشگاه به حدود نیم قرن قبل برمی گردد و بارها با خدا پیمان بسته بودم و از او خواسته بودم که این توفیق را به من عطا کند تا بتوانم چهارمین پژوهشگاه تخصصی بزرگ شیمی در دنیا را در کشورم تاسیس کنم، تصریح کرد: افزود: اولین پژوهشگاه مطرح شیمی دنیا ماکس پلانک آلمان بود که قبل از جنگ جهانی اول تاسیس شد، دومین آن قبل از جنگ جهانی دوم در مرکز تحقیقات ملی فرانسه cnrs و سومین آن در دره سیلیکون Silicon Valley آمریکا راه اندازی شد و همیشه آرزو داشتم که چهارمین مرکز پژوهشی شیمی در ایران تاسیس شود که خوشبختانه حدود 25 سال قبل، این آرزو محقق شد.

وی خاطرنشان کرد: در طول این 25 سال، به جز برای خواست خدا کار نکردم و در شرایطی که هیچ پشتوانه ای نداشتم در همه مراحل از پیشنهاد تا راه اندازی کامل پژوهشگاه فقط از خداوند کمک خواستم.

وی ضمن قدردانی از همکاری هیات علمی پژوهشگاه در ایجاد این مرکز پژوهشی گفت: طی این سالها حتی یک عضو هیات علمی از دانشگاه‌های کشور پذیرش نکردیم و همه اعضای هیات علمی فعلی را از میان بهترین دانشجویان و دانش آموختگان کشور برگزیدیم.

دکتر بلورچیان با بیان اینکه امروز دیگر وسعت خاک، جمعیت یا معادن طلا و الماس ثروت های واقعی یک ملت نیستند، متذکر شد: امروز علم است که ثروت می آفریند و کل سیاست کشورها بر مبنای پیشرفت علمی آنها تعیین می شود و هر کشوری که بیشترین پیشرفت علمی را داشته باشد دست برتر را دارد.

وی متذکر شد: اگر دست به دست هم دهیم و مغزهایی که در دنیا داریم را جذب کنیم حتی از آمریکا هم پیشی خواهیم گرفت زیرا یکی از دلایل پیشرفت آمریکا، جذب مغزهای متفکر از سراسر دنیا و استفاده از آنها بوده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه شیمی تصریح کرد: اگر کشورمان به لحاظ علمی پیشرفت کند فردی مانند اوباما نمی تواند ما را تهدید به تحریم کند و اینگونه رفتارهای آمریکا با دیگر کشورها به پشتوانه دانش و فناوری موجود در این کشور بروز می کند.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم، لوح یادبود به دکتر سید محمد بلورچیان،دکتر بابک مختارانی و دکتر محمد علی کیانی بعنوان پژوهشگران برتر سال 93 پژوهشگاه

، مهندس ابراهیم طاهری، نیک اندیش و حامی مادی پژوهشگاه و همچنین پنج دانشجوی نمونه این مرکز پژوهشی به ترتیب خانمها نیلوفر شکری، معصومه علیپور، مرضیه شکیبا، زهرا اسلامی و آقای خیرا... نوری اعطا شد.


وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:


دكتر اميد خواه : دانش آموختگان كشور بايد همه توان خود را در راه اعتلاي علمي و فناوري ميهن اسلامي بكار گيرند

 دكتر محمد رضا اميد خواه رئيس پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران در نخستين جشن فارغ التحصيلي دانش آموختگان اين پژوهشگاه گفت : دانش آموختگان كشور بايد همه توان خود را در راه اعتلاي علمي و فناوري ميهن اسلامي بكار گيرند.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، دكتر اميد خواه در اين مراسم با تبريك ايام الله دهه مبارك فجر ، آرامش و اقتدار كنوني كشور را حاصل ثمرات خون شهيدان دانست و اظهار داشت : همه دانش آموختگان و اهالي علم و معرفت ، جلوه اي از نور الهي هستند و بايد بتوانند انعكاس اين نور را در قالب كمك به ديگران و حل مشكلات مردم و مملكت نشان دهند
وي در ادامه افزود : هدف عمده و مهم ترين وظيفه دانش آموختگان در دوران پس از فارغ التحصيلي بايد ارائه خدمات به مردم و مملكت باشد كه تنها اين عملكرد نشانه رسوخ علم در شخصيت شماست و خداي نكرده اگر كسي به علم خود مغرور شود ، بي شك آسيب مي بيند .
رئيس پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران در بخش ديگري از سخنان خود انسانيت و فروتني را از ديگر صفات اهل علم عنوان كرد و گفت : من از تمامي دانش آموختگان اين پژوهشگاه مي خواهم كه ارتباط خود را با مجموعه عوامل پژوهشگاه قطع نكنند زيرا شما هم اكنون مانند خون تازه اي هستيد كه وارد شريان هاي حياتي و كاربردي در بخش علوم و فناوري كشور شده ايد و ارتباط مستمر شما با اين پژوهشگاه مي تواند توانايي ها و توانمندي هر دو طرف را ارتقا بخشد .
دكتر اميد خواه با اشاره به كسب رتبه نخست در رشته شيمي و مهندسي شيمي درميان كشورهاي منطقه گفت : اميدوارم با كوشش و سعي مضائف شما دانش آموختگان پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران بتوانيم در آينده نزديك رتبه اول شيمي در آسيا و حتي در سطح جهاني را نيز كسب كنيم .
وي همچنين تشكيل كانون دانش آموختگان اين پژوهشگاه را جهت ارتباط هر چه بيشتر اعضاي آن با بخش هاي مختلف پژوهشگاه شيمي خواستار شد .
همچنين در اين مراسم پروفسور سيد محمد بلورچيان بنيان گزار پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران در سخناني به سير تاريخي تاسيس اين پژوهشگاه و عملكرد آن در سال هاي گذشته پرداخت و گفت : بزرگ ترين آرزوي من در 50 سال پيش تاسيس يك چنين مركز علمي بود كه الحمد الله در حال حاضر با امكانات و تجهيزات پيشرفته و مناسب به فعاليت تحقيقاتي پرداخته و يكي از 4 مركز بزرگ شيمي در جهان محسوب مي شود .
دكتر بلورچيان در ادامه با بيان اينكه اگر بتوان مغزها و استعداد هاي دانشمندان ايراني در سراسر جهان را به صورت متمركز بكار گرفت ، به قدرت برتر علمي جهان دست مي يابيم ، گفت : در جهان امروز ديگر وسعت سرزمين و كثرت جمعيت و معادن طلا و مواردي اين چنين ملاك برتري محسوب نمي شود ، بلكه اين قدرت و اقتدار علمي است كه عامل پيشرفت و برتري كشور هاست و ما بايد تمام سعي خود را درجهت اعتلاي قدرت علمي كشورمان به كار گيريم .
درادامه اين مراسم پس از تقدير از تني چند از دانش آموختگان جديد اين پژوهشگاه ، از پروفسور بلورچيان و مهندس طاهري فرد خيري كه در ساخت پروژه هاي عمراني پژوهشگاه شيمي مساعدت كرده بود ، به صورت ويژه تقدير شد .
گفتني است تا كنون تعداد 480 دانشجوي كارشناسي ارشد و 35 دانشجوي دوره دكترا در پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران پذيرفته شده اند كه از اين تعداد 340 دانشجوي مقطع كارشناسي ارشد فارغ التحصيل شده اند
.

خبر گزاری مهر:

 

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی ایران عنوان کرد:

ضرورت به کارگیری توان دانش آموختگان در اعتلای علم وفناوری کشور

شناسهٔ خبر: 2487236


رئيس پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران در نخستين جشن فارغ التحصيلي دانش آموختگان اين پژوهشگاه گفت : دانش آموختگان كشور بايد همه توان خود را در راه اعتلاي علمي و فناوري ميهن اسلامي بكار گيرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حمدرضا اميدخواه در مراسم جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، آرامش و اقتدار كنوني كشور را حاصل ثمرات خون شهيدان دانست و اظهار داشت : همه دانش آموختگان و اهالي علم و معرفت، جلوه اي از نور الهي هستند و بايد بتوانند انعكاس اين نور را در قالب كمك به ديگران و حل مشكلات مردم و مملكت نشان دهند

وي در ادامه افزود: هدف عمده و مهم ترين وظيفه دانش آموختگان در دوران پس از فارغ التحصيلي بايد ارائه خدمات به مردم و مملكت باشد كه تنها اين عملكرد نشانه رسوخ علم در شخصيت شماست و خداي نكرده اگر كسي به علم خود مغرور شود ، بي شك آسيب مي بيند .

رئيس پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران در بخش ديگري از سخنان خود انسانيت و فروتني را از ديگر صفات اهل علم عنوان كرد و گفت: من از تمامي دانش آموختگان اين پژوهشگاه مي خواهم كه ارتباط خود را با مجموعه عوامل پژوهشگاه قطع نكنند زيرا شما هم اكنون مانند خون تازه اي هستيد كه وارد شريان هاي حياتي و كاربردي در بخش علوم و فناوري كشور شده ايد و ارتباط مستمر شما با اين پژوهشگاه مي تواند توانايي ها و توانمندي هر دو طرف را ارتقا بخشد .

اميد خواه با اشاره به كسب رتبه نخست در رشته شيمي و مهندسي شيمي درميان كشورهاي منطقه گفت: اميدوارم با كوشش و سعي مضاعف شما دانش آموختگان پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران بتوانيم در آينده نزديك رتبه اول شيمي در آسيا و حتي در سطح جهاني را نيز كسب كنيم .

وي همچنين تشكيل كانون دانش آموختگان اين پژوهشگاه را جهت ارتباط هر چه بيشتر اعضاي آن با بخش هاي مختلف پژوهشگاه شيمي خواستار شد .

همچنين در اين مراسم پروفسور سيد محمد بلورچيان بنيان گزار پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران در سخناني به سير تاريخي تاسيس اين پژوهشگاه و عملكرد آن در سال هاي گذشته پرداخت و گفت : بزرگ ترين آرزوي من در 50 سال پيش تاسيس يك چنين مركز علمي بود كه الحمد الله در حال حاضر با امكانات و تجهيزات پيشرفته و مناسب به فعاليت تحقيقاتي پرداخته و يكي از 4 مركز بزرگ شيمي در جهان محسوب مي شود .

دكتر بلورچيان در ادامه با بيان اينكه اگر بتوان مغزها و استعدادهاي دانشمندان ايراني در سراسر جهان را به صورت متمركز بكار گرفت، به قدرت برتر علمي جهان دست مي يابيم، گفت : در جهان امروز ديگر وسعت سرزمين و كثرت جمعيت و معادن طلا و مواردي اين چنين ملاك برتري محسوب نمي شود ، بلكه اين قدرت و اقتدار علمي است كه عامل پيشرفت و برتري كشور هاست و ما بايد تمام سعي خود را درجهت اعتلاي قدرت علمي كشورمان به كار گيريم .

درادامه اين مراسم پس از تقدير از تني چند از دانش آموختگان جديد اين پژوهشگاه از پروفسور بلورچيان و مهندس طاهري فرد خيري كه در ساخت پروژه هاي عمراني پژوهشگاه شيمي مساعدت كرده بود ، به صورت ويژه تقدير شد .

گفتني است تا كنون تعداد 480 دانشجوي كارشناسي ارشد و 35 دانشجوي دوره دكترا در پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران پذيرفته شده اند كه از اين تعداد 340 دانشجوي مقطع كارشناسي ارشد فارغ التحصيل شده اند .

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور :

 

 

از برترین‌های پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران تقدیر شد

 

در مراسم نخستین جشن دانش آموختگان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران که همزمان با سومین روز از دهه مبارک فجر سه شنبه 93/11/14 با حضور اعضای هیات علمی، دانشجویان، کارکنان و دیگر مهمانان و 340 دانش آموخته، در سالن همایشهای حکمت برگزار گردید، از برترینهای پژوهشگاه تقدیر به عمل آمد.

 دکتر محمد رضا امید خواه با تبریک این ایام و تبریک به دانش آموختگان بر لزوم حضور و همکاری آنان با پژوهشگاه تاکید و برای این فرزندان پژوهشگاه در خدمت به میهن آرزوی موفقیت نمود.

دکتر امید خواه در این مراسم با اعطای لوح سپاس از تلاش های ارزشمند علمی دکتر بابک مختارانی دانشیار پژوهشکده مهندسی نفت و دکتر محمد علی کیانی استادیار پژوهشکده فن آوریهای پاک به عنوان پژوهشگر  برتر جوان تقدیر نمود.

همچنین رئیس پژوهشگاه در این مراسم با اعطای لوح سپاس از تلاش های ارزنده علمی و پژوهشی 4 تن از دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد به ترتیب خانمها نیلوفر شکری، معصومه علی پور، مرضیه شکیبا ، زهرا اسلامی و آقای خیرا... نوری در رشته های شیمی تجزیه، شیمی آلی، مهندسی شیمی و شیمی معدنی قدردانی و برای آنان در کسب مدارج علمی بالاتر آرزوی موفقیت نمود.


 

 

Creation date: 08/02/2015
Publish date: 08/02/2015
Page view: 2740طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network