ENTER SEARCH BELOW

 

 نخستین جشن دانش آموختگان پژوهشگاه شیمی ومهندسی شیمی ایران همزمان با سومین روز از دهه مبارک فجر سه شنبه 93/11/14 با حضور 340 دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد ، اعضای هیات رئیسه ، اعضای هیات علمی ، دانشجویان ، کارکنان و خانواده های دانش آموختگان در مرکز همایشهای حکمت پژوهشگاه برگزار گردید.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید  و سرود مقدس جمهوری اسلامی  دکتر علی اصغر محمدی  عضو هیات علمی و دبیر جشنواره طی سخنانی ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در این نشست بسیار صمیمی اظهار داشت: یکی از جلساتی که در طی سالهای اخیر موجب بوجود آمدن وحدت دانش آموختگان با دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاهها ، پژوهشگاهها و مراکز علمی را فراهم نموده است برگزاری همین جلسات است که قطعا این نشست خوب ما نیز باعث حضور دانش آموختگان در پژوهشگاه ، ارتباط با دانشجویان وپیشبرد اهداف پژوهشگاه را به همراه خواهد داشت.

دکتر محمدی گفت من تشکر می کنم از ریاست محترم پژوهشگاه که اجازه برگزاری این نشست را بما دادند در همین راستا در تابستان سالجاری برای هر چه بهتر برگزاری آن برنامه ریزی کردیم که بحمدالله هم اکنون شاهد این حضور ارزشمند هستیم که والدین محترم دانش آموختگان از ثمرات زحمات خود خوشحال و اعضای هیات علمی نیز از تلاشهای علمی و آموزشی خود راضی هستند.

دبیر جشن افزود من مجدداً  از حضور همگی مدعوین خوشحالم و امیدواریم برگزاری اولین نشست زمینه را برای برگزاری جشن های بعدی بخوبی فراهم نماید.

دکتر محمدرضا امیدخواه رئیس پژوهشگاه با دعوت مجری و تشویق  حضار روی سن آمد و ایام دهه فجرو این جشن را به شرکت کنندگان تبریک گفت و از همت برگزار کنندگان این همایش کم نظیر تشکر و قدر دانی نمود.

رئیس پژوهشگاه طی سخنانی ابتدا سی و هفتمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و ایام دهه مبارک فجر  را به حضار شرکت کننده در مراسم تبریک گفت و خطاب به دانش آموختگان اظهار داشت امروز برای من و اعضای هیات علمی و یا بهتراست بگویم برای خانواده بزرگ پژوهشگاه بهترین روز در تاریخ 25 ساله پژوهشگاه است که حاصل کار خودمان را ببینیم و از این بابت بر خودم  می بالم و از خداوند سبحان برای شما در کسب مدارج علمی بالاتر و خدمت به نظام مقدس ایران اسلامی آرزوی موفقیت می کنم.

                                        

دکتر محمدرضا امیدخواه گفت : باید تمام تلاش خود را  با همکاری شما عزیزان به کار گیریم تا علاوه بر حفظ جایگاه اول تولید علم شیمی در منطقه، رتبه خود را در سطح آسیا و بین الملل نیز ارتقا دهیم.
وی فارغ التحصیلان دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را به خون تازه ای تشبیه کرد که حیات تازه ای به بدنه توان علمی کشور می بخشند.
دکتر امیدخواه خطاب به دانش آموختگان پژوهشگاه گفت: آرامش امروز ما حاصل خون هزاران شهید انقلاب، دوران دفاع مقدس و سالهای پس از آن است و شما هم برای داشتن علم مفید باید شفاف باشید و اجازه دهید که نور وجودی تان نور الهی است ساطع شود.


رئیس پژوهشگاه خاطرنشان کرد:کمک به دیگران یک وظیفه الهی است و بی توجهی به آن به معنای انجام ندادن وظیفه انسانی و خلیفه الهی ماست.
 دکتر امیدخواه همچنین فارغ التحصیلان دوره دکتری و کارشناسی ارشد پژوهشگاه شیمی را به تواضع و خضوع در برابر مردم دعوت کرد و گفت: علم و دانش بیشتر باید موجب افتادگی و تواضع بیشتر شما شود.
دکتر امید خواه به برنامه جدی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برای راه اندازی کانون فارغ التحصیلان در آینده نزدیک اشاره کرد و از دانش آموختگان خواست تا با عضویت در این کانون، ارتباط خود را با یکدیگر و با استادان، کارکنان و دانشجویان این مرکز پژوهشی حفظ کنند
.
 

تک تک افراد جامعه در حفظ انقلاب اسلامی و شکوفایی استعدادها ، نقش دارند

مسئول نهاد نمایندگی  مقام معظم رهبری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در این مراسم اظهار داشت: تک تک افراد جامعه، درحفظ انقلاب اسلامی، شکوفایی استعدادها، مدیریت جوانان و به ظهور رساندن قدرت علم همراه با ایمان ، نقش دارند.


   حجت الاسلام والمسلمین " نبی الله فضلعلی " خطاب به کارکنان ، کارشناسان و مدیران و دانش آموختگان  این مجموعه علمی، گفت: هم اکنون ، انقلاب اسلامی ، در دست ما است و هریک از ما در حفظ انقلاب اسلامی ، حمایت از اندیشمندان و شکوفایی استعدادها نقش داریم و وقتی که کارمان را درست انجام دهیم ، تاثیرگذار خواهیم بود.

   وی گفت: در طول 200 ، 300 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، که تاریخ سیاه ایران نام دارد، حدود 70 درصد از جغرافیای ایران ، به دلیل بی لیاقتی حاکمان و  سردمداران آن زمان ، از دست رفت.

   وی افزود: از 50 سال پیش از انقلاب اسلامی، اختناق به تدریج شدت گرفت و عده ای از اندیشمندان و استعدادهای برتر کشور، به خارج از کشور مهاجرت کردند و گروهی نیز از آنان ، از سوی حکومت ستم شاهی ، به زندان انداخته شدند و در آن زمان می طلبید که یک ناجی مانند حضرت امام (ره) ، کشور را از آن ظلم و ظلمت ، نجات دهد.


   حجت الاسلام والمسلمین فضلعلی تصریح کرد: انقلاب امام (ره) در سال 1342، ظاهرا شکست خورد، اما 11 ماه تبعید امام در ترکیه ، نوشتن رساله عملیه از سوی ایشان ، تبعید 15 ساله آن بزرگوار در نجف اشرف (عراق) و انتشار بیانیه های گوناگون که به روشنگری جامعه آن زمان ، بخصوص جوانان ، منجر می شد، نشان می داد که قیام امام شکست نخورده است .

   وی دغدغه فکری امام (ره) ، را جوانان دانست و افزود:  کودکانی که در سال 1342 در گهواره بودند، بزرگ شده و در سال 1357 انقلاب خودشان را شکل دادند.

  وی ادامه داد: امام ، تصمیم داشتند که از نجف ، به کویت بروند که دولت کویت به قول خودش ، اجازه پذیرفتن امام را نداشت و لذا امام (ره) به فرانسه رفت و از آن زمان تنور انقلاب ، روزبه روز داغ تر شد . امام اطلاعیه صادر و منتشر می کرد و جوانان ایرانی نیز از بیانات امام ، استقبال می کردند.

   حاج آقا فضلعلی اظهارداشت: روزبه روز آگاهی جامعه بخصوص جوانان و دانشجویان نسبت به تفکرات امام بیشتر می شد ، رساله و کتاب " حکومت اسلامی " امام ، همچنین کتابهای دکتر شریعتی و شهید مطهری ، میان جوانان دست به دست می شد تا اینکه در پی تظاهرات خیابانی انقلابیون ضد حکومت شاه ، تجمع بزرگ اساتید، دانشجویان و شخصیت های علمی و فرهنگی در دانشگاه تهران شکل می گیرد و شهید مطهری که از نزد امام ، به تهران آمده و در این تجمع حاضر بود ، شخصیت و تفکرات امام (ره) را در چهار جمله برای انقلابیون توصیف کرد.

   " بگفته استاد شهید مطهری ، 1- امام ذوب در خداست و خداوند نیز او را حمایت می کند، 2- هدف امام، سرنگونی طاغوت زمان و برپایی حکومت اسلامی است ، 3- امام ، به راهی که انتخاب کرده ایمان دارد ، و 4- امام ، به قوم و مردم خودش اعتقاد دارد ، برخلاف علما قبل از امام که این اعتقاد را نداشتند."

   وی همچنین این  سئوال را که چه عامل یا عواملی باعث پیروزی انقلاب در سال 1357 شد؟ ، مطرح کرد و گفت: سه عامل مانند سه ضلع یک مثلث ، در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشتند که " مکتب " ، " امت " و " امام امت " ، آن سه عامل بودند.

   حجت الاسلام والمسلمین فضلعلی توضیح داد: ما برترین مکتب تشییع (12 امامی ) را داریم که در نظریه پردازی ، بالاترین است و مردم ایران چه قبل از انقلاب ، چه بعد از پیروزی انقلاب و همینطور در دوران دفاع مقدس ، امتحان خود را در همراهی کردن ، وقت گذاشتن و جا دادن ، پس داده و نمره 20 گرفتند، ضمن آنکه امام امت نیز بی نظیر بوده  و با پیروی از امام معصوم ، امت را راهنمایی می کرد.

   وی در ادامه سخنانش، به ورود امام در 12 بهمن 57 ، سخنرانی ایشان در بهشت زهرا، و هدایت مردم در روزهای 21 و 22 بهمن در مسیر پیروزی اشاره کرد و افزود: مدتی نگذشته بود که دشمنان کشور ، از سراسر دنیا برعلیه حکومت اسلامی ایران فعالیت خود را آغاز کردند و جنگ 8 ساله را پیش آوردند ، اما جوانان ایران ایستادند ، 250 هزار شهید دادیم و حتی یک وجب از خاک کشورمان را از دست ندادیم.

   مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی سپس از رهبری خردمندانه آیت الله خامنه ای ، پس از رحلت امام (ره) ، گفت و تاکید کرد: اگر مدیریت ایشان بر امت نبود، دشمنان ، انقلاب 30 ساله را سرنگون کرده بودند.

   وی درپایان سخنانش ، بر نقش و وظیفه تک تک افراد بویژه جامعه علمی و دانشگاهی برای حفظ انقلاب ، رشد و تعالی حکومت اسلامی و خدمت به نظام مقدس اسلامی تاکید کرد.

 

پروفسور بلورچیان : الان علم است که ثروت می آفریند.

 

آنگاه پروفسور سید محمد رضا بلورچیان بنیانگذار و مؤسس پژوهشگاه در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت:  نیت من برای راه اندازی این پژوهشگاه به حدود نیم قرن قبل برمی گردد و بارها با خدا پیمان بسته بودم و از او خواسته بودم که این توفیق را به من اعطا کند تا بتوانم چهارمین پژوهشگاه تخصصی بزرگ شیمی در دنیا را در کشورم تاسیس کنم.

پروفسورˈسید محمد بلورچیانˈ افزود: اولین پژوهشگاه مطرح شیمی دنیا ˈماکس پلانکˈ آلمان بود که قبل از جنگ جهانی اول تاسیس شد، دومین آن قبل از جنگ جهانی دوم در مرکز تحقیقات ملی فرانسه cnrs و سومین آن در دره سیلیکون Silicon Valley آمریکا راه اندازی شد و همیشه آرزو داشتم که چهارمین مرکز علمی ، پژوهشی شیمی در ایران تاسیس شود که خوشبختانه به لطف خداوند حدود 25 سال قبل، آین آرزو محقق شد.

بنیانگذار پژوهشگاه خاطرنشان کرد: در طول این 25 سال، به جز برای خواست خدا کار نکردم و در شرایطی که هیچ پشتوانه ای نداشتم در همه مراحل از پیشنهاد تا راه اندازی کامل پژوهشگاه فقط از خداوند کمک خواستم.


مشاور عالی رئیس پژوهشگاه از همکاری  اعضای هیات علمی پژوهشگاه در ایجاد این مرکز پژوهشی تشکر و قدردانی کرد و گفت: طی این سالها حتی یک عضو هیات علمی از دانشگاه های کشور نگرفتیم و هیچیک از منسوبین خود را به این مرکز نیاوردم  و همه اعضای هیات علمی فعلی را از میان بهترین دانشجویان و دانش آموختگان کشور برگزیدیم.

وی با بیان اینکه امروز دیگر وسعت خاک، جمعیت یا معادن طلا و الماس ثروت های واقعی یک ملت نیستند، ادامه داد: الان علم است که ثروت می آفریند و کل سیاست کشورها بر مبنای پیشرفت علمی آنها تعیین می شود و هر کشوری که بیشترین پیشرفت علمی را داشته باشد دست برتر را دارد.


مشاور عالی رئیس پژوهشگاه شیمی تاکید کرد: اگر دست به دست هم دهیم و مغزهایی که در دنیا داریم را جذب کنیم حتی از آمریکا هم پیشی خواهیم گرفت زیرا یکی از دلایل پیشرفت آمریکا، جذب مغزهای متفکر از سراسر دنیا و استفاده از آنها بوده است.

پروفسور بلورچیان  تصریح کرد: اگر کشورمان به لحاظ علمی پیشرفت کند فردی مانند اوباما نمی تواند ما را تهدید به تحریم کند و اینگونه رفتارهای آمریکا با دیگر کشورها به پشتوانه دانش و فناوری موجود در این کشور بروز می یابد.

بنیانگذار پژوهشگاه در پایان سخنانش ابراز امیدواری نمود من تا زمانی که بتوانم روی پای خودم بایستم در جمع همکاران خوبم خواهم بود و از هیچ کوششی برای پیشبرد اهداف والای این پژوهشگاه و سربلندی نظام مقدس ایران اسلامی کوتاهی نخواهم کرد.

در ادامه  این مراسم دکتر عبائی استاد پژوهشکده فناوریهای نوین و مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران ضمن تبریک به دانش آموختگان  در ارتباط با موضوع فارغ التحصیلی و این واقعیت که در عمل فراغت از تحصیل برای هیچ فردی هیچگاه محقق نخواهد شد و انسان

همواره در حال فراگیری و تحصیل است به ایراد سخن پرداختند و در این خصوص نکات مورد نظر را ارائه و بر لزوم تلاشهای علمی دانشجویان برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر و خدمت به ایرانی اسلامی و ارتباط نزدیک با دانشجویان و پژوهشگاه تأکید کردند . دکتر عبایی در خاتمه  یکی از سروده های طنز خود را برای حاضرین قرائت نمودند که مورد تشویق قرار گرفتند.


 

در  این مراسم دانش آموختگان با قرائت سوگند نامه با خدای خود عهد بستند تا با تمام توان در راه کسب علم و دانش و بکارگیری آن برای سربلندی ایران اسلامی تلاش نمایند در سوگند نامه دانش آموختگان آمده است " در مقام یک دانش آموخته شیمی ومهندسی شیمی ایران ، سوگند یاد می کنم که دانش و توانایی خود را در راه بهبود زندگی بشر مصروف داشته و در این راه مقدس سستی و رخوت در من نیابد.سوگند یاد می کنم که از علم خویش جز در راه مشروع و شرافتمندانه استفاده ننموده و زندگی و پیشه خود را با قوانین عالی بشریت منطبق سازم.سوگند یاد می کنم که خدمت را بر درآمد افتخار و آبروی حرفه ام را بر نفع شخصی ارجح دانسته و منافع مردم را برتر از همه تمایلات خویش قرار دهم و با تواضع و خشوع از خداوند برای انجام تعهدات اخلاقیم توفیق خواسته و به ایمان به آنها بشرافتم  سوگند یاد میکنم. "


در پایان این کار زیبای دانش آموختگان که اشک شوق در چشم اعضای هیات علمی و والدین دانش آموختگان نمایان بود حضار به نحوشایسته ای دانش آموختگان را مورد تشویق قرار دادند و برای آنان در کسب مدارج علمی بالاتر و خدمت به کشورمان دعا کردند.

آنگاه مجری خوب مراسم از اعضای هیات رئیسه دعوت نمود تا با استقرار بر روی سن ازبرترین های پژوهشگاه تقدیر نمایند.

پس از استقرار هیات رئیسه  بر روی سن نوبت به تجلیل از برترین های پژوهشگاه رسید ، ابتدا مجری نام دکتر بابک مختارانی دانشیار پژوهشکده مهندسی نفت که به عنوان پژوهشگر برتر سال 93 برگزیده شده اند دعوت کرد که با تشویق جانانه حضار روی سن آمد و لوح سپاس خود را از دکتر امیدخواه دریافت نمود. سپس مجری دکتر محمد علی کیانی استادیار پژوهشکده فن آوری های پاک که عنوان پژوهشگر برتر جوان پژوهشگاه در سال 93 را به دست آورده است به روی سن فرا خواند که این پژوهشگر پر تلاش هم لوح سپاس و هدیه خود را از رئیس پژوهشگاه گرفت.

آنگاه نوبت به  تجلیل از برترین های پژوهشگاه در بخش دانشجویی رسید ، آقای عقدائی 5 دانش آموخته پژوهشگاه در سال تحصیلی 93-92 را به ترتیب خانمها نیلوفر شکری، معصومه علیپور، مرضیه شکیبا، زهرا اسلامی و آقای خیرا... نوری را برای آمدن روی سن فرا خواند که این دانش آموختگان پر تلاش هم لوح تقدیر و هدایای خود را از دست رئیس پژوهشگاه دریافت داشتند.

در بخش حمایت و کمک های مالی به دانشگاهها ، پژوهشگاهها و مراکز علمی در طی سالهای گذشته ، خیرین آموزش عالی همت بسیار شایسته ای داشته اند که این کار خیرخواهانه آنان مقبول درگاه حضرت حق تعالی قرار گرفته و تحسین جامعه علمی را به همراه داشته است،آقای مهندس ابراهیم طاهری هم که در ساخت و ساز پژوهشگاه بصورت یک پیمانکار همت داشته اند با اهداء کمک مالی و امکانات ورزشی از جمله حامیان پژوهشگاه بوده اند که در این مراسم با دریافت لوح سپاس از دکتر امیدخواه رئیس پژوهشگاه مورد تشویق جانانه خانواده قدرشناس  پژوهشگاه قرار گرفتند و در لوح اعطایی رئیس پژوهشگاه آمده است: "

جناب آقای مهندس ابراهیم  طاهری

با سلام

دریای وجود جنابعالی سرشار از گوهرهای مهرورزی و خیر رسانی است که با نهایت سخاوتمندی گوهرهای مهربانی و ایثار را نثار جامعه می کند و عطر روح افزای گرامیتان کام جان ها را می نوازد.

بدین وسیله بر خود لازم می دانم از عزم و اراده خیر گستر جنابعالی برای ساخت امکانات ورزشی از جمله سوله و زمین چمن مصنوعی پژوهشگاه قدر دانی نمایم."
                  
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    دکتر  محمد رضا  امیدخواه

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               رئیس پژوهشگاه شیمی ومهندسی شیمی ایران

 


در پایان این مراسم خوب و بیاد ماندنی که روزی بسیار زیبا را در تاریخ 25 ساله پژوهشگاه رقم زد ، حاصل موافقت و همت استاد فرزانه و دوست داشتنی همه اعضای خانواده بزرگ پژوهشگاه جناب آقای دکتر محمد رضا امید خواه ریاست محترم پژوهشگاه، جناب آقای مهندس رامزی معاون محترم اداری، مالی و پشتیبانی ، جناب آقای دکتر علی اصغر محمدی معاون محترم فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه بود ، که با روی باز و تلاشهای بی وقفه خود به همه در خواست های ستاد برگزاری جشن پاسخ مثبت دادند که در نهایت این گرد همایی صمیمی موجبات خوشحالی و رضایت همه شرکت کنندگان در جشن را فراهم نمود. همچنین از جناب آقای مهندس مژدهی مدیر گرامی امور اداری و پشتیبانی و همکاران گرامیشان که علیرغم همه مشکلات موجود به خوبی در تامین امور جشن تلاش بی وقفه بخرج دادند تا از همه همکاران و مهمانان محترم بخوبی استقبال ، پذیرایی و در پایان آنان را بدرقه نمودند ، سپاسگزاریم و در نهایت ممنونیم از همکاری و مشارکت جناب آقای بخشی مدیر محترم امور مالی و همکاران محترمشان  که در تأمین هزینه های مراسم همت نمودند.

با حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال آرزوی سلامتی و توفیقات الهی برای همه دست اندر کاران پژوهشگاه ، باشد که به خوبی از دستاوردهای ارزنده این جشن استفاده و زمینه برگزاری هرچه بهتر دومین جشن را فراهم نماییم ، انشالله