ENTER SEARCH BELOW

 
باید راه را برای اثرگذاری دارایی های فکری در توسعه ملی کشور باز کنیم

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و رییس اولین کنفرانس " نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی " اعلام کرد:  باید راه را برای اثرگذاری دارایی های فکری و جایگاه و اهمیت حمایت از آن در توسعه ملی کشور، باز کنیم.

   دکتر " نصرت الله ضرغام " که در اولین همایش نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی ، سخن می گفت، ضمن مقایسه وضعیت تحقیق و توسعه علمی در کشورمان با دیگر کشورها ، وضعیت ثبت اختراعات و حمایت از دارایی های فکری در کشورهای پیشرفته را تشریح کرد.

   وی گفت : دنیایی که ما در آن هستیم ، عصر اطلاعات و جهت گیری کلی به سمت عصر ذهن، یا عصر نوآوری ، خلاقیت و استفاده بیشتر از تولیدات فکری است. دانشگاهها و مراکز علمی بزرگترین تولیدکنندگان نوآوری در همه جای دنیا هستند.

کشورهای مختلف تلاش می کنند که ساختارهای لازم را برای تولیدات فکری فراهم بکنند

   وی افزود: کشورهای مختلف تلاش زیادی می کنند که ساختارهای لازم را برای تولیدات فکری در کشورشان فراهم بکنند. سرمایه گذاری و برنامه ریزی می کنند ، و سعی می کنند که از کل ظرفیتهای کشورشان و دیگر کشورها و حتی کرات دیگر برای تحقق اهدافشان استفاده کنند.

   عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه سنگ بنای سیاست توسعه علمی آمریکا، بعد از جنگ جهانی دوم پایه گذاری شد ، گفت: نگرش آمریکا با نگرش اروپا نسبت به علم تفاوتهایی دارد. نگرش امریکا به علم و توسعه علمی با دید تجاری است ولی اروپا دید بنیادی دارد و برغم اینکه بنیاد علم آمریکا با هدف توسعه علوم بنیادی دایر شد ولی با ایجاد مرکز نوآوری درصددند که یافته های پژوهشی ، تولیدات علمی یا ایده های خلاقانه را بتوانند به محصول و ثروت تبدیل کنند و از ظرفیت های خودشان استفاده کنند.

   این عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، افزود: موضوع توسعه علمی با جذب و تربیت انسانهای توانمند علمی پایه گذاری شده و آمریکا موفق شده که 40 درصد افرادی که در کشور خودشان نمی توانند تحصیل کنند را به آمریکا جذب کند و 70 تا 80 درصد بهترین آنها در آن کشور می مانند. امریکا سالانه 25 میلیارد دلار از محل شهریه دانشجویان خارجی ، کسب درآمد می کند

هشدار رییس صندوق حمایت از پژوهشگران؛ 

اتحادیه اروپا می خواهد تا سال 2020 میلادی، 16 میلیون نفر افراد برجسته علمی را جذب کند

   وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اتحادیه اروپا بلحاظ منافع مالکیت های فکری و اختراعات، پشت سر امریکا ، ژاپن ، چین و کره است. کل اختراعاتی که اتحادیه اروپا پتنت کرد در حدود 20 درصد است ، به همین جهت اتحادیه اروپا برنامه ریزی کرده که 1- سرمایه گذاری علمی را از تولید ناخالص ملی افزایش دهد ، 2- برنامه ریزی کرده که تعداد محققان ، دانشمندان و مهندسانش را تا سال 2020 میلادی ، به 16 میلیون نفر برساند.

   دکتر ضرغام تاکید کرد: توجه کنید که اتحادیه اروپا می خواهد تا سال 2020 میلادی ، 16 میلیون نفر از افراد برجسته علمی را برای کارهای علمی به خدمت بگیرد.

  وی افزود: قدرمسلم ، این ظرفیت در اتحادیه اروپا وجود ندارد و برای اینکه بتواند از ظرفیت های نوآوری بخوبی استفاده کند ، چاره ای جز این ندارد که با برنامه ریزی ، این تعداد دانشمند ، محقق و مهندس را از دیگر کشورها جذب بکند.

    رییس صندوق حمایت از پژوهشگران تصریح کرد: این هشداری است که باید به آن توجه کنیم . البته این برنامه بعد از جنگ جهانی دوم همیشه از طریق آمریکا پیگیری شده است .

   دبیر شورای ملی نخبگان اظهار داشت: آکادمی علوم چین نیز تلاش دارد تا چینی های دانشمندی که در مراکز علمی دنیا مشغول هستند ، به کشورش برگرداند و با برنامه ریزی که داشته ، موفق شده اینکار را انجام بدهد ضمن آنکه فقط به چینی های دانشمند اکتفا نکرده و برنامه ریزی کرده تا دانشمندان سایر کشور را نیز جذب کند.

   وی افزود: بنیاد علم امریکا اعلام می کند برای اینکه ماموریتش را به درستی انجام بدهد ، باید از محققان دیگر کشورها استفاده بکند. اتحادیه اروپا و کشور سوئیس که کشور بسته ای بود ، دروازه هایش را برای جذب دانشمندان دیگر کشورها و استفاده از ظرفیت دیگر کشورها باز کرده است.

استفاده از کل ظرفیت خود و دیگران وهمچنین توسعه هدفمند علمی، مدنظر کشورهای پیشرفته است

   دکتر ضرغام ، آنچه در این کشورها وجود دارد را  در دو یا سه جمله خلاصه کرد و گفت : در این کشورها ، 1- استفاده از کل ظرفیت های خودشان و دیگر کشورها برای موفقیت در توسعه علمی انجام می شود . 2- توسعه علمی در این کشورها، توسعه هدفمندی است.

   وی افزود: باید توسعه علمی منجر به گسترش مرزهای دانش بشود و یا برای جامعه مفید باشد و باعث توسعه اقتصادی و رفاه عمومی بشود

  وی اظهارداشت: کشورهای پیشرفته دنیا هرگز ریالی و دیناری را بدون هدف مصرف نمی کنند و هرگز برنامه ای را بدون اینکه اهدافش روشن باشد، تدوین نمی کنند.

آمریکا بیشترین سرمایه گذاری را در رابطه با دارایی های فکری انجام داده است

   دکتر ضرغام افزود: آمریکا بیشترین سرمایه گذاری را در رابطه با دارایی های فکری انجام داده بطوری که 37 درصد درخواست ثبت از سمت امریکاست و 25 درصد درخواست های ثبت از سوی ژاپن است.

  وی تاکید کرد: صنایع مهم آمریکا یا تولیدکننده اختراعات هستند یا مصرف کننده اختراعات هستند و صنایع امریکا که بلحاظ دارایی های فکری، صاحب توان و ظرفیت می باشند، توانستند از 40 میلیون اشتغال حمایت کنند و حدود 34/8 درصد تولید ناخالص آن کشور را تامین کنند.

   عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد که ثبت اختراعات ، یک حرکت درآمدزایی است که سرمایه گذاری می شود و به همین جهت بیشترین سرمایه گذاری برای حمایت از ثبت اختراعات را شرکت های صنعتی و مراکز کارآفرینی انجام می دهند که بخش خصوصی بیشترین سرمایه گذاری را دارد.

در آمریکا، 70 درصد بودجه تحقیق و توسعه ، توسط بخش خصوصی تامین می شود

   دکتر ضرغام افزود: در آمریکا، بیشترین سرمایه گذاری یعنی 70 درصد بودجه تحقیق و توسعه ، توسط بخش خصوصی تامین می شود.

  وی اظهارداشت: در اروپا نیز این چنین است یعنی دولت، کمترین سرمایه گذاری را انجام می دهد اما آغاز سرمایه گذاری با دولت است و وقتی راه را نشان می دهد و راه را صاف و هموار کرد، بخش خصوصی وارد می شود.

http://old.insf.org/modules/articles/dataimages/IMG_D4A2E5-C592E2-247A7C-E3776F-7D6808-CE1B59.jpg

   وی افزود: در اروپا هم اینچنین است و بیشترین سرمایه گذاری را شرکت های بزرگ ، بعد ، مراکز تحقیقاتی بزرگ و بعد هم ، دانشگاهها دارند.

   وی اظهارداشت: بنابر این در هیچ کشوری ، توسعه علمی فقط توسط دولت انجام نمی شود، ضمن اینکه ظرفیت های موجود کشور خودشان را ارزیابی می کنند و با شناسایی ، روی ظرفیت های دیگر کشورها، بررسی و مطالعه می کنند.

  " بنابراین با در نظر گرفتن کل ظرفیت ها ، تلاش می کنند اهدافی که دارند محقق کنند و امتیازاتی را که می دهند برای افرادی که از دیگر کشورها درخواست تحصیل می کنند ، امتیازاتی است که کاملا حساب شده و علاوه براینکه پر بازده خواهد بود. ضمن اینکه ساختارهای لازم را که یکی از دلایل جذب است ، بوجود می آورند."

اروپا بعد از امریکا در ثبت دارایی های فکری قرار دارد

   وی افزود: اروپا  بعد از امریکا در ثبت دارایی های فکری قرار دارد و بخاطر این است که نتوانستند پرسود بودن این امر را برای صنایع و شرکت های غیردولتی باز کنند ولی امریکا موفق به اینکار بوده است.

   دکتر ضرغام همچنین اظهارداشت: علاوه بر اینکه ساختار را ایجاد می کنند. در امریکا و دیگر کشورها که توانستند توسعه علمی خوبی داشته باشند ، بنیادهای مختلف حمایتی بوجود آوردند . بنیاد علم امریکا بعد از جنگ جهانی دوم ، در جهت توسعه علوم بنیادین، از پژوهشگران ، محققان و مهندسان آن کشور حمایت می کند.

  وی افزود: آمریکا سالانه 200 هزار نفر محقق، دانشمند و مهندس را حمایت می کند چون سیستم کاملا باز است ، سیستمی که بسته است نمی تواند از ظرفیت های خارج مجموعه خود استفاده کند ، و یک نظام درست می کند و با یک دید اکوسیستمی مسایل را دنبال می کنند.

  رییس صندوق حمایت از پژوهشگران، گفت:  (NIH) سی صدو شش هزار نفر را کمک می کند ، مساله ارتباط صنعت و دانشگاه را برنامه ریزی می کند که چگونه این امر می تواند محقق بشود. ناسا ، بخش انرژی ، بخش دفاع ، همه اینها در خدمت توسعه علمی ، پژوهش و بهره برداری از نتایج آن پژوهش برای آن کشور و آن ملت هستند.

   وی افزود: ما از سال 1382 صندوق حمایت از پژوهشگران یا بنیاد ملی علم ایران را پایه گذاری کردیم  برای اینکه بتوانیم یک حمایت هدفمند از پژوهشگران و محققان کشور داشته باشیم ، برای اینکه بتوانیم یافته های پژوهشی و ایده های خلاقانه را به محصول تبدیل کنیم .

  دکتر ضرغام خاطرنشان کرد، عمر زیادی از موقعی که این مجموعه دایر شده ، سپری نشده است ولی می تواند با برنامه ریزی که انجام داده ، با برنامه راهبردی که مدون کرده است ، گامهای بلندتری را بردارد

   وی همچنین به سابقه تاریخی علم و آموزش عالی در کشور و وضعیت کنونی آن اشاره کرد و گفت: ما در زمینه آموزش، سابقه تاریخی بلندی داریم ، حدود 1400 سال قبل ما اولین دانشگاه را با نام دانشگاه جندی شاپور در جنوب کشور دایر کردیم ، دانشمندان ایرانی و خارجی خوبی را تربیت کردیم ، و ظرفیت تمدن سازی را همچنان بالقوه داریم ، بعد از جندی شاپور، مدرسه نظامیه بغداد، سپس دارالفنون و بعد، دانشگاه تهران و بعد از آن ، دانشگاههای دیگر را تاسیس کردیم .

  وی افزود: جمعیت خوبی را در این مراکز علمی ، آموزش دادیم، اینها تاثیرگذار بودند، در کنار توسعه آموزش عالی ، توسط مسئولین آموزش عالی بخوبی به توسعه کیفی پرداخته می شود. ما نیاز داریم تا در کنار توسعه کمی ، توسعه کیفی را داشته باشیم.

  " دکتر ضرغام افزود :وزیر محترم علوم ، تحقیقات وفناوری ، دست اندرکار تدوین برنامه راهبردی برای وزارت علوم است تا بتواند از کل ظرفیت ها در آموزش و پژوهش و تولید فناوری، و حفاظت از نوآوری ها تحت عنوان ثبت مالکیت فکری استفاده کند. سیستم را باز کرده تا از ظرفیت های خارج از کشور هم بهره بگیرد ."

  وی افزود: خوشبختانه هماهنگی بسیار خوبی بین وزرای علوم و بهداشت و درمان و معاونت علمی و فناوری بوجود آمده و این اتفاق نظر زمینه ساز رشد و توسعه بیشتر علمی و کیفی سازی توسعه علمی خواهد بود.

   وی ادامه داد: ما در بنیاد ملی نخبگان درپی شناسایی استعدادهای برجسته ، پرورش و شکوفایی و بکارگیری آنها هستیم و وقتی آمریکا و اروپا دست اندرکار جذب نیروهای نخبه دیگر کشورها هستند ، قطعا ما باید برنامه های قوی تری را تهیه کنیم ، عملیاتی کنیم که هم نیروهای خودمان را حفظ کنیم و هم آنهایی که رفتند به نوعی مرتبط بشویم ، برگردند و بخشی از توانمندیشان استفاده بشود .

   بگفته دکتر ضرغام ، چین 274 هزار دانشجو در امریکا دارد و امریکا 14 هزار دانشجو در کشور چین دارد ، ولی دانشجویان امریکایی اکثرا برمی گردند و بیشترین دانشجو را آمریکا در اسپانیا دارد. ولی آیا دانشجویانی که از دیگر کشورها به امریکا رفتند، به کشورشان برمی گردند؟، بلکه 70 تا 80 درصد آنان در آنجا می مانند ، اینکه چه می کنند که اینها می مانند، واقعا ما باید در همه زمینه ها یک آسیب شناسی داشته باشیم .

  وی افزود: با آسیب شناسی بتوانیم برنامه ریزی کنیم تا ظرفیت های خودمان را حفظ کنیم ، باید برویم به سمت تمدن سازی که بالقوه و در ژن های ایرانیان وجود دارد.

یکی ازحمایت های صندوق ، ثبت اختراعات در خارج از کشور است 

  وی اظهارداشت: حمایت های صندوق با یک برنامه راهبردی و دید راهبردی آغاز شده و اولین رئیس آن آقای دکتر فرهادی که الحق پایه قوی برای این مجموعه گذاشتند

   وی در این زمینه اعلام کرد: یکی از کارهایی که صندوق در حمایت از پژوهشگران و محققان انجام می دهد، ثبت اختراعات در خارج از کشور است . تاکنون 39 اختراع دانشگاهیان و غیردانشگاهیان ، در خارج از کشور ثبت شده است ، 67 اختراع در پروسه ثبت قرار دارد و 157 اختراع در داوری است. قطعا ظرفیت کشور در این حد نیست و بمراتب بیشتر از این است ، بنابراین ما تلاش می کنیم طیف مخاطبان خود را وسیعتر و گسترده تر کنیم .

  وی با اشاره به اینکه تعدادی از اختراعات بفروش رفته و هم اکنون استفاده می شود، گفت: در امریکا 10 تا 30 هزار دلار برای ثبت اختراعات هزینه می کنند، ژاپن ، چین ، کره جنوبی و آلمان نیز اینگونه هستند.

  دکتر ضرغام با اشاره به اینکه در اتحادیه اروپا بیشترین درخواست ثبت از سمت کشور آلمان است ، گفت: در آمریکا بررسی شده که بخشی از مناطق این کشور و ایالتهایی که ظرفیت های بالاتری از دارایی فکری داشتند، درآمدهای سرانه بیشتری از سایر ایالتها کسب کردند. امریکا برای حفظ پتنت تا یک میلیون دلار هزینه می کند ، ما کار را آغاز کردیم ، قدر مسلم فقط صندوق نیست که در این راه وارد شده و سایر مراکز ذیربط نیز در این زمینه اقداماتی کردند .

  وی اظهارداشت : آنچه که مسلم است بخشی از اختراعات، ثبت داخلی می شود و بخشی می تواند در خارج از کشور ثبت شود. ثبت اختراع باید منافع مادی داشته باشد ، یکی از دلایلی که شرکت های بزرگ سرمایه گذاری می کنند و شرکت های کارآفرینی سرمایه گذاری می کنند ، منافع مادی است که خواهد داشت

  دکتر ضرغام افزود: بنابر این من فکر می کنم با حمایت هایی که در کشور در ثبت و با ظرفیت های بالقوه ای که وجود دارد ما می توانیم آینده خوبی را در این جایگاه داشته باشیم .

برای پیشرفت هرکشوری، "رشد و توسعه اقتصادی" و" رشد و تعالی انسانی"، هر دو لازم است

  وی ادامه داد: از علم استفاده می شود، افرادی تربیت می شوند ، تحقیقات استفاده می شود، از نوآوری ها استفاده می شود، همه اینها دو چیز را باید بدنبال داشته باشد، " رشد و توسعه اقتصادی" و " رشد و تعالی انسانی" ، باید هر دو را درنظر بگیریم، شاید غرب در این زمینه راه خوبی را طی کرده ولی اینکه درزمینه تعالی انسانی به موازات توسعه اقتصادی تلاش می کنند، جای سئوال است .

  رییس صندوق حمایت از پژوهشگران ابراز امیدواری کرد که این اولین همایش نباشد و هر سال این همایش تکرار شود تا جایگاه و اهمیت حمایت از دارایی فکری و نقش آن در توسعه ملی کاملا باز شود. البته نقش صندوق فقط با ثبت اختراعات خلاصه نمی شود .

  وی در زمینه دیگر خدمات صندوق گفت: ما به دانشمندان برجسته کشور کرسی پژوهشی اعطا می کنیم و حرکتی را آغاز کردیم که دانشمندان ایرانی مقیم داخل یا خارج از کشور را مورد توجه قرار دهیم . هدف ما این است که راه را برای ایرانیان خارج از کشور باز کنیم . ما فارغ التحصیلان برجسته دکتری را با کار پژوهشی تحت عنوان پسادکتری وارد دانشگاهها می کنیم ، ما به پژوهشگران گرنت می دهیم ، پروژه های تحقیقاتی اساتید را حمایت می کنیم و همینطور به تناسب نیاز کشور، پروژه های تحقیقاتی سفارش می دهیم ، ما دنبال این هستیم که مرکز توسعه نوآوری ایجاد کنیم تا از مراکز نوآوری در مراکز علمی ، با هدف تبدیل یافته های پژوهشی و ایده های خلاقانه به محصول ، حمایت کنیم.

   وی در پایان سخنانش ، ابراز امیدواری کرد ، نتایج برگزاری اولین کنفرانس نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی، بتواند در جامعه موثر واقع شود و راه را برای اثرگذاری دارایی فکری در توسعه ملی کشور باز کند.Creation date: 27/05/2015
Publish date: 28/05/2015
Page view: 1564طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network