ENTER SEARCH BELOW

 دکتربهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از افتتاح درگاه توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان برای ارائه خدمات آنلاین خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر آن مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان که نماد فناوری کشور است، با استفاده از فناوری‌های داخلی به بهره برداری رسیده است.
دکترسلطانی درمراسم ضیافت افطاری صندوق نوآوری و شکوفایی  در جمع اصحاب رسانه با اشاره به آخرین آمار شرکت‌های دانش بنیان گفت: تعداد شرکت‌های دانش بنیان کشور به 2 هزار و 409 شرکت بالغ شده است که از این تعداد 2 هزار و 5 شرکت به صندوق نوآوری و شکوفایی طرح ارائه کرده‌اند.
وی افزود: از تعداد 2 هزار و 5 طرح ارائه شده به صندوق تعداد 600 طرح تعیین تکلیف شده است و تعداد 400 طرح در دست بررسی قرار دارد، ضمن آن که تا كنون تعداد طرح‌های مصوب این صندوق از مرز هزار طرح عبور کرده و به هزار و 50 طرح رسیده است.
وی با تاکید بر این که این هزار و 50 طرح از سوی هزار و 50 شرکت ارائه شده است، خاطر نشان کرد: در مجموع در این تعداد شرکت دانش بنیان 10 هزار و 500 فارغ التحصیل دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به فعالیت هستند و محصولات تولید شده دراین شرکت‌ها پیشرفته است.
دکتر سلطانی از برگزاری سومین دوره رونمایی از محصولات دانش بنیان تولید شده با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و افزود: سومین دوره رونمایی از محصولات تولید شده توسط  شرکت‌های دانش بنیان در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزارخواهد شد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به عملکرد صندوق‌های پژوهش و فناوری، گفت: ازسوی دولت صندوق‌های پژوهش و فناوری به وزارت علوم و صندوق نوآوری و شکوفایی واگذارشده که کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری به ریاست دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و به دبیری صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شده است.
وی ادامه داد: درجلسات این کارگروه 4 صندوق پژوهش و فناوری افلاک لرستان، صندوق پژوهش و فناوری کرمان، صندوق پژوهش و فناوری اطلس لرستان و صندوق توسعه صادرات و انتقال فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده است.
وی با تاکید براین که در مدت 13 سال، 18 صندوق پژوهش و فناوری تاسیس شد، یادآور شد: در مدت 7 ماه از تشکیل کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، 4 صندوق پژوهش و فناوری به 18 صندوق قبلی اضافه شد و امیدوارم با این سرعت تعداد صندوق‌های پژوهش و فناوری که ابزارهای مالی توسعه فناوری کشور هستند، اضافه شود.
وي با اشاره به خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه تامین دفاتر کار برای شرکت‌های دانش بنیان، خاطرنشان کرد: دراین زمینه تاکنون 4 مورد دفاتر کار برای شرکت‌های دانش بنیان به پایان رسیده است که این دفاتر کار به شرکت‌های دانشگاه‌های تربیت مدرس و صنعتی شریف واگذار شده است.
دكترسلطاني ایجاد دفاتر کار برای مراکز شتاب دهنده‌ها و یک مورد ایجاد مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان را از دیگر خدمات صندوق نام برد و گفت:  ساختمان جدیدی نیز در این زمینه به تازگی به بهره برداری رسیده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که در دنیا 3 نوع ساختمان با کاربردهای خاص وجود دارد، توضیح داد: انکوباتورها یا مراکز رشد، مراکز شتاب دهنده‌ها و مراکز فناوری ازجمله این ساختمان‌ها هستند که درکشورهایی چون چین و کشورهای اروپایی این ساختمان‌های فناوری با نماد خاص تاسیس شده‌اند.
وی با تاکید براین که برای راه اندازی این نوع ساختمان درکشور اقدامی صورت نگرفته بود، اضافه کرد: برای تشویق و هدایت جوانان به سمت فعالیت‌های دانش بنیان به ایجاد نمادهای فیزیکی فناوری در شهر نیاز داشتیم، از این رو یکی از ماموریت‌های مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان خدمات دهی متمرکز به شرکت‌های دانش بنیان سراسر کشور تعریف شده است.
دكترسلطانی با تاکید بر این که در این مجتمع، گالری فناوری ایجاد خواهد شد، یادآور شد: برای آن که این مجتمع به نماد و جاذبه فناوری در کشور تبدیل شود، علاوه بر آن که طبقه همکف آن به نمایشگاهی از فناوری‌های پیشرفته تولید داخل تبدیل خواهد شد، در طبقه اول آن نیز آمفی تاتر و اتاق‌های جلسات درنظر گرفته شده است تا شرکت‌های دانش بنیان با اجاره آن،‌ جلسات خود را دراین سالن‌ها برگزارکنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی دو طبقه از این مجتمع را محل استقرار کارگزاران فناوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری دانست و گفت: برخی از صندوق‌های پژوهش و فناوری مستقر در استان‌های کشور درخواست دفتر برای استقرار در تهران را داشتند که به این ترتیب درخواست آنها تامین می‌شود.
وی دو طبقه این مجتمع را برای ارائه خدمات تجاری سازی به شرکت‌های دانش بنیان دانست و ادامه داد: علاوه بر اینها یک طبقه با عنوان "پنجره واحد" برای استقرار نمایندگان دستگاه‌های مختلف دولتی درنظر گرفته شده است تا خدمات این دستگاه‌ها به شرکت‌های دانش بنیان به صورت متمرکز ارائه شود.
دكترسلطانی استقرار نمایندگان دستگاه‌های دولتی دراین مجتمع را مستلزم همکاری نهادهای دولتی ذکر کرد و گفت: اگر در سال شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نتوانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم، درهیچ سال دیگری نخواهیم توانست اهداف مورد نظر در خصوص اقتصاد دانش بنیان را محقق کنیم.
وی با تاکید براین که تا چندماه آینده ارائه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان آغاز خواهد شد، اضافه کرد: خرید این ساختمان براساس مصوبه این صندوق بوده است و امیدواریم زمانی که این مجتمع تبدیل به گالری و نمایشگاه فناوری شد، این ساختمان به محل تلاقی فناوران و این مجتمع به نماد فناوری کشور تبدیل شود، چراکه شرکت‌های دانش بنیان نباید «زیر پله‌ای» باشند، چون زمانی که این شرکت‌ها ثروتمند می‌شوند، قبل از آن، جامعه را ثروتمند کرده‌اند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که شرکت‌های دانش بنیان نیازمند توانمندسازی مالی نیستند، گفت: با راه اندازی این درگاه توانمندسازی، شرکت‌های دانش بنیان سراسر کشور می‌توانند پس از ثبت نام به صورت آنلاین از خدمات آموزشی، مشاوره‌ای و استانداردسازی صندوق بهره مند شوند.
وي افزود: تاکنون 24 شرکت از خدمات استانداردسازی صندوق بهره مند شدهاند.
همچنين براساس اين گزارش صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان نهاد حامی شرکت‌های دانش بنیان همواره درپی ارائه خدمات نوین متناسب با نیازهای این شرکت‌ها است. یکی ازاین خدمات حمایتی نوین، ایجاد مرکز خدمت رسانی یکپارچه به شرکت‌های دانش بنیان است که هدف آن متمرکز کردن انواع خدمات مورد نیاز شرکت‌ها در یک ساختمان است، از این رو مجتمع شکوفایی را راه اندازی کرده است.
ارائه خدمات تخصصی با توجه به نیاز شرکت‌های دانش بنیان، ایجاد هم افزایی در ارائه خدمات نهادهای گوناگون، ایجاد نماد فناوری و هویتی نوین در کشور و پنجره واحد ارائه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان برای سهولت ارتباط میان نهادهای گوناگون دست اندرکار در امور آنها از جمله اهداف این مجتمع عنوان شده است.
همچنين تاکنون این صندوق اقدام به راه اندازی 4 مجتمع فناوری شماره یک (مجتمع شکوفایی)، مجتمع شماره 2 (دانشگاه صنعتی شریف)، مجتمع شماره 3 تربیت مدرس و مجتمع شماره 4 همت (شرکت‌های شتابندهنده) کرده است و از مجتمع‌های در دست اقدام می‌توان به مجتمع فناوری برای شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علوم پزشکی تهران، استان خراسان رضوی، استان کرمان و استان سمنان اشاره کرد.
گفتني است ایجاد این مجتمع‌ها در مرحله بررسی و ارزیابی‌های کارشناسی و فنی برای خرید و واگذاری است
.

Creation date: 14/06/2016
Publish date: 14/06/2016
Page view: 1298طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network