ENTER SEARCH BELOW

 
Image result for ‫وزیر علوم‬‎


دكتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري به مناسبت برگزاري سمینار استقرار نظام HSE در آزمایشگاه‌ها كه صبح امروز در پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران برگزار شد ،پيامي صادر كرد.
متن كامل پيام دكتر فرهادي بدين شرح است:
با یاد و گرامیداشت خاطره شهیدان بزرگوار، رجایی و باهنر روز کارمند را به همه کارمندان بزرگوار کشور، بویژه کارشناسان و کارکنان خدوم و زحمتکش آزمایشگاه های دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری تبریک عرض می نمایم.
از آنجا که در جهان امروز پیشرفت و توسعه کشورها بر پایه علم و دانش استوار است، رسیدن به این جایگاه رفیع نیاز به نیرویی کارآمد دارد. خداوند را شاکرم که کشور عزیزمان غنی از نیروی انسانی کارآمد و با استعداد می باشد که در توسعه علمی نقشی ممتاز را در دنیا ایفا نموده است، به طوری که متخصصان ایرانی در همه مباحث علمی از جمله مباحث هسته ای، پزشکی، فنی و مهندسی ، کشاورزی و همچنین سلول های بنیادی افتخارات بزرگی را نصیب جامعه علمی کشور و جهان نموده اند و تحقیقات آنها برای کشور عزیز مان مایه مباهات است.
بخشی از این نیروی کارآمد، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و کارشناسان فنی آزمایشگاه ها می باشند که همواره پشتیبان نظام علمی کشور بوده اند و با وجود انواع خطرات محیطی و آلودگی ها، بی توقع و صادقانه به نظام علمی کشور خدمت نموده اند. سلامت این نیروها جزو اولویت های اصلی ما می باشد و تلاشی مجدانه لازم است تا سلامت روحی و روانی و آرامش و امنیت این افراد در دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری محقق شود.
خوشبختانه توجه دولت تدبیر و امید به بنیادی ترین مسائل مربوط به نیروی انسانی و قرار گرفتن نظام HSC(بهداشت، ایمنی و محیط زیست) در سرلوحه برنامه های آن توجه داشته که نه تنها محیط پاک، سالم و بدون آلودگی را برای افراد درون آزمایشگاه ها و کارگاه ها فراهم می سازد، بلکه در حفظ سلامت عموم جامعه نيز مؤثر است.
هر چند سمینار ایمنی، بهداشت و محیط زیست یک روزه است اما انتظار اين است در این زمان اندک، مهم ترین اصول محیط زیستی آموزش داده شود. اگر موضوع نظام بهداشت، ایمنی و محیط زیست به درستی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آموزش داده شود، خدمتی بزرگ به جامعه شده است؛ چراکه دانشجویانی که از این مراکز فارغ التحصیل می شوند، سفیران نشر ایمنی، بهداشت و محیط زیست در جامعه خواهند بود.
موضوع حفظ محیط زیست یکی از موضوعات بسیار مهم کشور است و پیاده سازی صحیح آن متضمن سلامت جامعه می باشد. در این راستا به همه مسئولان و رؤسای محترم دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری تأکید می کنم که با الهام از سیاست های کلی محیط زیست ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، موارد زیر را در برنامه های کاری خود قرار دهند:
1- 
در همه دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری موضوع ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) مورد توجه جدی قرار گیرد و در اجرایی نمودن آن اقدام لازم انجام گیرد.
2- 
به صورت ماهیانه بخش های مختلف اعم از ساختمان های اداری، آموزشی، کارگاه ها و آزمایشگاه ها را پایش کرده و برای پیشگیری از بروز حوادث احتمالی آنها پیش بینی های لازم را اتخاذ نمایند.
3- 
برنامه ریزی لازم جهت پایش سلامت اعضای هیئت علمی، کارشناسان، کارکنان و دانشجویانی که با آزمایشگاه ها و کارگاه ها سروکار دارند، انجام گیرد.
4- 
رؤسای محترم مراکز در نظارت و اجرای دستورالعمل های صادره در این حوزه کمال دقت را داشته باشند و این برنامه ها را جزو اولویت های کاری خود قرار دهند تا از بروز حوادث ناگهانی که موجب خطر آفرینی برای نیروی انسانی و ایجاد آلودگی های زیست محیطی است، جلوگیری نمایند.
5- 
پیگیری و اهتمام لازم در تأمین اعتبارات مورد نیاز در جهت استقرار نظام HSE (نظام ایمنی، بهداشت و محیط زیست) در آزمایشگاه ها و کارگاه ها انجام شود
.


Creation date: 03/09/2016
Publish date: 03/09/2016
Page view: 1043طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network