ENTER SEARCH BELOW

 

به گفته رئیس نوزدهمین کنگره شیمی ایران، بخش شیمی دانشگاه شیراز، با توجه به نیروی انسانی متخصص و تاثیرگذار در بخش آموزش افتخار علمی برای کشور محسوب می‌شود.

دکتر حبیب فیروزآبادی، در جمع خبرنگاران، گفت: بخش شیمی دانشگاه شیراز در واقع از سال 1336 به‌عنوان یک بخش برای دانشکده پزشکی شیراز آغاز به‌کار کرد اما فعالیت رسمی این بخش به‌عنوان بخشی مستقل، از سال 1342 شروع شد.

رئیس نوزدهمین کنگره شیمی ایران و بزرگداشت شصتمین سال تاسیس بخش شیمی دانشگاه شیراز، گفت: در آن زمان دانشگاه دوره‌هایی 2 ساله را طراحی کرده بود و قصد داشت به‌عنوان یک مدل مبدع آن در ایران باشد که طی این دوره‌ها هر دانشجو در بدو ورود باید دروسی را می‌گذراند.

وی اضافه کرد: دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه شیراز باید طی دو سال دروسی از ادبیات و هنر و تاریخ گرفته تا علوم پایه را می‌گذراندند و بعد از آن به رشته‌های تخصصی مد نظر وارد می‌شدند.

دکترفیروزآبادی که خود از دانشجویان ورودی سال 42 دانشگاه شیراز محسوب می‌شود، گفت: یکی از اهداف این دوره‌ها آشنایی تمام دانشجویان با یکدیگر بود تا در آینده و زمانی که هر یک از آنان در رشته‌ای خاص، فارغ‌التحصیل می‌شدند به واسطه همان آشنایی، بتوانند امور کشور را بهتر پیش ببرند. اما این روش ادامه پیدا نکرد.

وی گفت: امروز اغلب کسانی که تجربه آن دوره‌ها را در دانشگاه شیراز دارند، دهه هفتاد عمر خود را می‌گذرانند و بسیاری از آنها، در رشته‌های مختلف جزو تاثیرگذاران و متخصصان هستند.

دکتر فیروزآبادی - شیمی


دکترفیروزآبادی با گرامیداشت یاد شادروان پرفسور علی‌اکبر مشفق، از بنیان‌گذاران بخش شیمی دانشگاه شیراز، گفت: من قصد داشتم در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدهم اما با تشویق پرفسور مشفق، در اولین دوره وارد رشته شیمی شدم. این یک ریسک بزرگ بود که فردی از رشته‌ای شناخته شده مانند پزشکی چشم پوشیده و به رشته شیمی وارد شود.

وی با بیان اینکه در آغاز راه بخش شیمی دانشگاه شیراز، هیچ چیز قابل بیانی جز چند استاد خوب، نداشت، گفت: آرام آرام این رشته رسمیت یافت، اگرچه تا سال 45 که پرفسور عبدالرضا سلاجقه از آمریکا به ایران و دانشگاه شیراز آمد، هنوز خبر چندانی نبود.

دکترفیروزآبادی گفت: بعداز اتمام دوره لیسانس چند دانشجویی که در بخش شیمی فارغ‌التحصیل شده بودیم عازم سربازی شدیم اما پرفسور مشفق قول داد که ما را باز می‌گرداند و این اتفاق هم افتاد و بعد از چند ماه، ما را برای طی یک دوره 13 هفته‌ای به شیراز بازگرداند و پس از آنهم من به‌عنوان اولین دانشجوی دوره فوق‌لیسانس شیمی دانشگاه شیراز پذیرفته شدم.

استاد دانشگاه شیراز با یادآوری اینکه تز فوق‌لیسانس وی، یک سند تاریخی برای بخش شیمی دانشگاه شیراز محسوب می‌شود که با تمام تنگناهای موجود، تهیه و ارائه و دفاع شده بود، از شادروانان دکتر علی معصومی و دکتر احمد بنی‌هاشمی به‌عنوان دیگر اساتید بخش شیمی دانشگاه شیراز یاد کرد.

وی گفت: ما طی این سال‌ها تلاش کردیم تا میراث‌دار خوبی برای بزرگانی که موسس بخش شیمی دانشگاه شیراز بودند و افتخار این بخش، دانشگاه شیراز و کشور محسوب می‌شوند، باشیم و اکنون بعد از گذشت سه دهه از راه‌اندازی دوره دکترای شیمی و آموزش دانشمندانی برجسته، حس می‌کنیم این وظیفه را خوب انجام داده‌ایم.

استاد بخش شیمی دانشگاه شیراز گفت: اکنون مکتب شیراز، بیش از 270 پی‌اچ‌دی را آموزش داده است که بسیاری از آنان در جهان علم درخشیدند و جایگاهی فاخر در عرصه علم شیمی برای خود و کشور کسب کردند. افرادی که دانش آنان با دانشمندان بزرگ جهان قابل رقابت بوده و جزو یک درصد تاپ جهان در شیمی محسوب می‌شوند.

رئیس بزرگداشت سی‌امین سال راه‌اندازی دوره دکترای شیمی دانشگاه شیراز با یادآوری اینکه در روزهای ابتدای اسفند شاهد حضور تعدادی از ستاره‌های درخشان ایرانی آسمان شیمی جهان، در شیراز خواهیم بود، گفت: وقتی نگاه می‌کنیم به صنایعی که میلیاردها دلار از سرمایه‌های این کشور به آنها تزریق شد اما محصولی قابل رقابت با جهان را به‌عنوان خروجی ارائه نکردند و این صنایع را با بخش شیمی دانشگاه شیراز مقایسه می‌کنیم که خروجی آن دانشمندانی بزرگ در جهان است، این حرکت را افتخار آمیز می‌دانیم.

وی گفت: امروز در عرصه صنعت خودرو، علی‌رغم چندین دهه فعالیت و صرف هزینه‌های هنگفت، در عرصه رقابت جهانی جایگاهی نداریم حال آنکه کشوری نظیر کره که سال‌ها بعد از ما وارد این صنعت شد، توانسته‌ بالاترین میزان فروش در بازارهای جهان را داشته باشد؛ متوجه خواهیم شد که خروجی دانشگاهی نظیر شیراز، دانشمندانی بوده است که علم آنان قابل رقابت با جهان بوده و هم‌ترازهای خود را پشت سرگذاشته و جایگاه‌های فاخری کسب کرده‌اند.

دکترفیروزآبادی در ادامه با انتقاد از گسترش بی‌رویه مراکز آموزش‌عالی، گفت: چرا باید کسی که نه کانسپت دانشگاهی را می‌داند و نه از ابعاد آن اطلاع کافی دارد، باید به وزیر فشار بیاورد که حتما در یک روستا و شهر کوچک یک واحد دانشگاهی ایجاد شود؟

وی با تصریح اینکه در دانشگاه شیراز و خصوصا بخش شیمی این دانشگاه، آنچه مد نظر قرار داشت، تولید علم و ثروت علمی بود، گفت: همین هدف (تولید علم) امروز ایران را در جهان سرافراز کرده است؛ ما به‌دنبال این نبودیم که با تیترهای قلابی به دنبال رواج رانتی باشیم.

استاد دانشگاه شیراز با بیان اینکه با افتخار در مورد شش دهه فعالیت بخش شیمی و سه دهه فعالیت دوره دکترای این بخش سخن می‌گوید، ابراز امیدواری کرد که ارتقاء کیفیت در تمام سطوح دانشگاهی مد نظر همه قرار گرفته و سیاستگذاران به‌دنبال تقویت دانشگاه‌های مادر، تلاش بیشتری در دستور کار قرار دهند.


Creation date: 14/02/2017
Publish date: 15/02/2017
Page view: 1036طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network