ENTER SEARCH BELOW

 

دکتر سید محمد بلورچیان به عنوان محقق پیشکسوت در حوزه شیمی ارگانو سیلیکون در سی امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از محققان و اندیشمندان برگزار گردید مورد تشویق ویژه قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدمحمد بلورچیان در سال 1312 در شهر تبریز متولد شد. وی دارای دکتری داروسازی از دانشگاه تبریز است که در سال 1342 به مرتبه استادیاری رسید و در سال 1348 برای ادامه تحصیل و گرفتن دکتری تخصصی شیمی با دریافت بورس دولت فرانسه به این کشور عزیمت کرد.

وی در حین تحصیل به فعالیت‌های پژوهشی خود ادامه داد و موفق به کشف روش‌های جدید در شیمی ارگانو سیلیکون و انتشار مقالات علمی و پژوهشی در مجلات بین‌المللی شد؛ به نحوی که تحولی در پیشرفت شیمی سیلیکون به وجود آورد.

نتایج تحقیقات دکتر بلورچیان از سوی آکادمی علوم، ثبت اختراع شد و در کتاب‌های مرجع به ثبت رسید.

وی همچنین در تبیین کتاب‌های مرجع بین‌المللی در رشته شیمی نقش مهمی را ایفا کرد.

این دانشمند، بنیان‌گذار دانشکده شیمی تبریزموسس و بنیان‌گذار پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و پایه‌گذار تحقیقات شیمی ارگانو سیلیکون در کشور است.

پروفسور در حال حاضر عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران است و موفق به دریافت نشان درجه یک دانش از رئیس‌جمهور شده است.

یکی از فعالیت‌های مهم و ماندگار دکتر بلورچیان، راه‌اندازی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی است که پس از 18 سال فعالیت تحقق پذیرفت.

پروفسور بلورچیان همچنین تاکنون موفق به ثبت بیش از 50 اثر علمی و پژوهشی در مجلات معتبر بین‌المللی، ثبت نتایج تحقیقات در 20 مجموعه از کتاب‌های مرجع و ساخت بیش از 150 ترکیب جدید ارگانو سیلیکون با عوامل مختلف شده است.

وی در این مراسم تقدیر با تاکید بر اینکه امروزه منابع زیرزمینی جزء ثروت کشورها محسوب نمی‌شوند، یادآور شد: علم و دانش امروزه ثروت اصلی کشورها به شمار می‌رود.

این محقق همچنین با انتقاد از تدوین آیین‌نامه ارتقاء گفت: امروزه انجام کارگاه‌های تحقیقاتی گروهی و تیمی سرلوحه تحقیقات جهان قرار گرفته است و این در حالی است که در این آیین‌نامه توجه ویژه به نویسنده اول و نقش محققان در مقالات شده است.

به گفته وی، این امر موجب انتشار بذر نفاق در میان محققان خواهد شد.

Creation date: 18/02/2017
Publish date: 19/02/2017
Page view: 1049طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network