ENTER SEARCH BELOW

 

اولین نشست معاونان پژوهش و فناوری شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارکهای علم و فناوری منطقه یک پژوهش و فناوری شامل دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی استان تهران و البرز  چهاردهم تیرماه جاری با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشگاه تهران در محل موزه نگارستان دانشگاه برگزار شد. در این نشست 10 نفر از معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها و مراکز علمی پیرامون مسائل و مشکلات جاری و ارائه راه حل های  مورد نظر به ایراد سخن و ارائه دیدگاههای تخصصی خود پرداختند.دکتر دارابی معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه شیمی ومهندسی شیمی ایران یکی از سخنرانان این نشست بود .
وی در خصوص موضوع پژوهشگاهها، فرصت ها و چالش ها به اختصار به ایراد سخن پرداخت و به سوالات شرکت کنندگان در نشست پاسخ داد. دکتر دارابی اظهار داشت: در حال حاضر سهم رشد ایران در چاپ مقالات علمی در جهان 20 درصد است که این رقم  بسیار بالاتر از سهم کشورهای آلمان و امریکاست که حدود 1.5 درصد است که این آمار نشان می دهد کشورهای پیشرفته از پژوهش محض به سمت فناوری رفته اند و در ثبت اختراع نیز بسیار قوی عمل کرده اند. دکتر دارابی افزود: ایران در حال گذر از پژوهش محض به پژوهش کاربردی است و این امر مهم باید مورد بررسی قرار گیرد و باید بررسی کرد که کشور های موفق در دنیا این مسیر را چگونه طی کرده اند و ما هم باید با الگوگیری از آنها هرچه سریعتر به سمت چاپ مقالات با کیفیت و ثبت اختراع بین المللی گام برداریم.
معاونت پژوهش و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه گفت:  در همین راستا لازم است که نگرش و چارچوب برنامه های وزارت محترم علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به پژوهش تغییر کند و با معیارهای پذیرفته شده بین المللی حرکت کند. البته این نگرش بایستی به صورت ماموریت پژوهشی به دستگاهها ابلاغ شود و روی آن سرمایه گذاری شود.

Creation date: 09/07/2017
Publish date: 09/07/2017
Page view: 1211طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network