ENTER SEARCH BELOW

 

مراسم افتتاحیه نوزدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران صبخ روز سه شنبه 96/6/14 با حضور محققان، اندیشمندان و جمعی از پیشکسوتان عرصه شیمی درسالن خلیج فارس مرکز همایشهای حکمت پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار گردید.

 

در این مراسم خانم دکتر قاسم زاده استاد پژوهشکده توسعه فرآیندهای شیمیایی و دبیرعلمی کنفرانس به شرکت کنندگان خیر مقدم گفت و ضمن برشمردن تاریخچه و اهداف کنفرانس اظهار داشت این همایش به همت انجمن شیمی ایران و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار می شود که من به سهم خودم از همکاری این انجمن تشکرمی کنم و از مسئولان محترم پژوهشگاه نیز بخاطر حمایتهایی که از برپایی این نشست علمی مبذول داشته اند، کمال قدردانی را دارم.

دبیر علمی کنفرانس افزود: استقبال خوبی از برپایی این همایش بعمل آمد و مقالات بسیار خوبی در موعد مقرربه دبیرخانه واصل گردید که توسط هیأت علمی کنفرانس، 321 مقاله که از کیفیت خوبی برخوردار می باشند، انتخاب شد که انشاالله طی سه روز در قالب سخنرانی و پوستر به سمع و نظر شرکت کننذگان محترم خواهد رسید.

دکتر قاسم زاده از دیگر برنامه های این کنفرانس را ارائه نمایشگاهی درمحل لابی مرکز همایشها عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود تا اهداف تبیین شده این نشست علمی محقق گردد.

 

دکتر محمدرضا امیدخواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران نیز به شرکت کنندگان خیر مقدم گفت و ضمن قدردانی از انجمن شیمی ایران ابراز امیدواری کرد تا با همکاری یکدیگر اهداف این کنفرانس به خوبی محقق شود.

دکتر امیدخواه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری بی رویه کنفرانس ها و همایشهایی توسط سازمان هایی که بعضا یک شبه تاسیس شده اند، گفت: بسیاری از کنفرانس ها در کشور ما به صورت اجباری، صوری و گاهی برای رفع تکلیف برگزار می شود که این مساله برای جامعه علمی ما فاجعه محسوب می شود. وی اظهار داشت: من بارها به وزارت علوم تذکر دادم که این گونه کنفرانس ها باعث وهن می شود و فقط مرکزی مانند انجمن های علمی مجاز به برگزاری کنفرانس ها  و همایشها هستند.

دکتر جعفر توفیقی وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری و استاد شیمی دانشگاه تریبت مدرس سخنران اصلی این مراسم بود که در سخنانی ضمن تشکر از تلاشهای دکتر بلورچیان، بنیانگذارو مؤسس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با اشاره به دغدغه مشترک همه دانشگاهیان در خصوص وضعیت آموزش عالی اظهار داشت: در دوره جدید شروع به کار دولت دوازدهم، بیش از هر زمان دیگری به تجدیدنظر در سیاست های علمی نیاز داریم. وی افزود: وزارت علوم زمانی با بحرانهایی مانند کمبود دانشجو و کمیت مقالات علمی مواجه بود اما اکنون با عبور از این بحرانها باید با تجدیدنظر در سیاست ها به سوی کیفیت حرکت کنیم.


 

دکتر توفیقی با برشمردن دستاوردهای آموزش عالی در 39 سال گذشته افزود:شکل گیری سرمایه انسانی، افزایش دسترسی به آموزش عالی به طوری که بیش از 50درصد جمعیت 18 تا 34 ساله در آموزش عالی حضور دارند، مستقر شدن زیرساخت های آموزشی، پژوهشی و فناوری در کشور و در اختیار داشتن بیش از 2 دصد از دانشمندان برتر دنیا از جمله این دستاورهاست.

وی گفت: زمانی برای راه اندازی یک دوره کارشناسی ارشد و دکتری نگرانی های زیادی داشتیم، اما امروز آموزش عالی توانمندی زیادی برای راه اندازی رشته ها و دوره های جدید دارد. وی با بیان اینکه در سال 84، قانون دائمی شدن مصوبات هیأت امنای دانشگاه ها شکل گرفت، گفت: بر این اساس دانشگاهها خودشان منشاء وضع قانون و اداره دانشگاهها شدند، اما متاسفانه تا سال 92 نه تنها این قانون راکد ماند بلکه معکوس عمل شد. توفیقی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روند های آموزش عالی در جهان گفت: بین المللی شدن آموزش عالی، افزایش رقابت برای جذب دانشجویان خارجی پیمانهای آموزشی منطقه ای و بین المللی، افزایش اختیارات دانشگاهها و آزادی عمل، مواجهه آموزش عالی با تحولات جمعیتی و مهاجرت که اساسا کلاس ها را چند فرهنگی و چند زبانه کرده، از مهمترین روندهای آموزش عالی در جهان است.

استاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به تحولاتی که در آموزش عالی کشور رخ داده است، گفت: ساماندهی گسترش آموزش عالی، پیوستن به پیمانهای بین المللی آموزشی و اعتبارسنجی،  قائل شدن مسئولیت اجتماعی و فرهنگی برای دانشگاهها از جمله اقدامات لازم برای بهبود وضعیت آموزش عالی است.

در پایان مراسم افتتاحیه به پاس 60 سال تلاش بی وقفه علمی پروفسور منصور عابدینی استاد شیمی دانشگاه تهران لوح سپاس مجمد رضا امیدخواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، لوح سپاس دکترمجتبی شمسی رئیس انجمن شیمی ایران و لوح سپاس دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران به این استاد سخت کوش اعطا و از خدمات ارزنده این استاد فرهیخته و فرزانه قدردانی بعمل آمد.