ENTER SEARCH BELOW

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، در راستای بهره مندی پژوهشگران و فناوران کشور از حمایت های صندوق، پس از استفاده کامل پژوهشگران پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران از تفاهم نامه اولیه، دومین تفاهم نامه همکاری فی مابین صندوق و پژوهشگاه به امضای آقای دکتر ضرغام، رئیس صندوق و جناب آقای دکتر امید خواه رئیس پژوهشگاه شیمی رسید. بر اساس این تفاهم نامه حمایت از 5 طرح پسادکتری پژوهشگاه شیمی در دستور کار قرار گرفت.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در اين نشست با اشاره به برخی از اقدامات این بنیاد درخصوص حمایت از طرح های پژوهشی و توسعه علمی کشور، گفت: حمایت از برجستگان علمی کشور در قالب  کرسی های پژوهشی با هدف الگوبرداری از مراکز علمی دیگر کشورها نیز از چهارسال به 10 سال افزایش یافته است و بودجه آن از حدود 100 میلیون تومان به 2 میلیارد تومان افزایش یافته به این صورت که صاحب کرسی می تواند تا سقف 2 میلیارد تومان طی ده سال از حمایت های این صندوق بهره مند شود.
ضرغام افزود: این کرسی های پژوهشی به این صورت است که پنج سال اول داخلی و پنج سال دوم با حداقل یک همکاری بین المللی ادامه می یابد.
وی در مورد حمایت از اختراعات نیز اظهار کرد: تاکنون 70  اختراع از سوی ایران در آمریکا پتنت شده و بر اساس اطلاعات به دست آمده از کارگزاران حاضر در خارج از کشور، حدود 30/22درصد از این اختراعات تجاری سازی شده اند.

دکتر ضرغام اشاره کرد: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده فی مابین صندوق و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش؛ حمایت از دانش آموزان و پژوهش سراهای دانش آموزی با انعقاد این تفاهمنامه عملی شده است. در راستای این تفاهم نامه آموزش ایده پردازی، خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی، تشویق دانش آموزان به کار گروهی، آموزش روش تحقیق به روش ساده، حمایت از مطالعات جمعی، حمایت از ثبت اختراعات دانش آموزی به منظور افزایش قدرت ریسک، اعتماد به نفس و استقلال در دانش آموزان برخی از فعالیتهای در حال انجام در این حوزه می باشد.

رییس صندوق همچنین از حمایت از پایان نامه های دکتری خبر داد و افزود: سومین فراخوان حمایت از رساله ­های دکتری اعلام شده است. در سال گذشته از 103 پایان نامه دکتری حمایت کردیم و در اولین فراخوان امسال نیز از 160 پایان نامه حمایت شده و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری این تعداد به 300 پایان نامه افزایش یابد.
دکتر امیدخواه رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایرن نیز عنوان کرد: بحث مردمی سازی علم و ارتقای درک علمی مردم که از فعالیتهای صندوق است حتی می تواند به عنوان یک کار فرهنگی در سطح جامعه اثر گذار باشد  و ضرورت انجام آن حیاتی است. ایشان اضافه کرد استعداد ها باید از دوران مدرسه شناسایی شوند و در این راه آماده همکاری با صندوق هستند.


در پایان نیز با توجه به اتمام سهمیه طرح های حمایتی تفاهم نامه اول،  تفاهم نامه جدیدی در راستای پشتیبانی از 5 طرح پسا دکتری در حضور مدیران هر دو مجموعه امضا شد.

Creation date: 04/02/2018
Publish date: 06/02/2018
Page view: 1213طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network