ENTER SEARCH BELOW

 

دکتر برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر کل عتف روز یکشنبه ششم خردادماه جاری به اتفاق مدیران خود، آقایان دکتر محسن شریفی مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی و دکتر عبدالساده نیسی مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری در پژوهشگاه شیمی ومهندسی شیمی ایران حضور یافت و ضمن دیدار با مسئولان و اعضای هیأت علمی در جریان امور پژوهشگاه قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه در ابتدای نشست دکتر برومند با اعضای هیأت علمی، دکتر امیدخواه رئیس پژوهشگاه با تشریح نحوه شکل گیری پژوهشگاه اظهار داشت براساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی این پژوهشگاه در سال 1368 ایجاد گردید و با گذشت 28 سال از شروع فعالیتش دستاوردهای علمی خوبی را به ارمغان آورده است.

رئیس پژوهشگاه افزود هم اکنون پژوهشگاه با بهره مندی از 45 عضو هیأت علمی با مرتبه های علمی: 9 نفر استاد تمام، 12 نفر دانشیار، 22 استادیار، 2 نفر مربی، 23 کارشناس و با داشتن 4 پژوهشکده، 6 قطب علمی (مواد دارویی، محیط زیست، کاتالیست، مواد شیمیایی نفت و گاز و فرایند، محیط زیست، محاسبات مولکولی) و همچنین با مرکز رشد و مرکز ساخت و تولید دستگاه به انجام امور پژوهش و فناوری مشغول است.

دکتر امیدخواه نقش پژوهشگاهها در انجام  پروژهای ملی را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: پژوهشگاه­ها باید در راستای وظایف تعیین شده و یا انجام پروژه های کلان  ملی به خوبی نقش خودشان را ایفا نمایند، که خوشبختانه در پژوهشگاه شیمی این چنین بوده است.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گفت: ما بهترین دستگاههای بی نظیر آزمایشگاهی را در پژوهشگاه داریم که متاسفانه روند افزایش بودجه ای ما در طی سالهای گذشته خوب نبوده است و برای نگهداری دستگاهها با مشکل جدی مواجه هستیم که امید است در این زمینه اقدامی عاجل صورت گیرد.

سپس برخی مدیران از جمله دکتر شریفی مدیر قطب مواد شیمیایی، دکتر مختارانی مدیر پژوهشکده نفت، دکتر وثوق مدیر قطب محیط زیست، دکتر شکوفی مدیر مرکز رشد، دکتر فیروزی مدیر قطب محاسبات مولکولی و دکتر تقی خانی مشاور در امور بین الملل با برشمردن اهداف بخش تحت سرپرستی خود گزارشی از اقدامات و اهداف پیش رو را برشمردند.

آنگاه دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و دبیرکل عتف طی سخنانی اظهار داشت:

من ابتدا تشکر می­کنم از تلاشها و اقدامات خوب شما، گزارشهای ارائه شده توسط رئیس محترم پژوهشگاه و مدیران محترم بسیار خوب، قابل تقدیر و  امیدوارانه است و همانطور که رئیس محترم پژوهشگاه  توانمندیها و بهره مندی از دستگاههای آزمایشگاهی بی نظیر را بیان داشتند، بسیار خوشحال کننده است و من از شما استدعا دارم که این قابلیت های آزمایشگاهی را برای همه دانشگاهها و مراکز علمی پژوهشی بفرستید و مطمئن باشید مشتریهای زیادی را جذب و درآمد خوبی را کسب خواهید کرد. لذا، لازمه این مهم این است که با هم باشیم،      هم­فکری با یکدیگر و کارهای گروهی انجام دهیم و از قابلیت خوبی که در اینجا وجود دارد بخوبی استفاده کنیم.


دکتر برومند افزود: مثلا در همین بلوار پژوهش می­توانیم همکاری و ارتباطمان را با دیگر پژوهشگاهها و مراکز علمی واقع در منطقه افزایش دهیم و این بلوار را به یک شهر پژوهش تبدیل کنیم و مطمئن باشید اگر با هم باشیم این برنامه خوب و عملی خواهد بود.

معاون پژوهش و فناوری گفت: حوزه شیمی به ویژه مهندسی شیمی بسیار حوزه خوب و سود آوری است و جا برای کار کردن وجود دارد. البته من قبول دارم که باید بودجه پژوهش 10 برابر بودجه فعلی باشد و انشالله امیدوارم که در بخش بودجه مراکز علمی و دانشگاهی گشایشی ایجاد شود تا از این وضعیت رهایی یابیم و بنده باز هم عرض می کنم که اگر با برنامه و به کارهای گروهی و تلاش مضاعف توجه کنیم این مشکلات بر طرف و به اهداف مورد نظر دست خواهیم یافت.

دکتر برومند در بخش پایانی سخنانش افزود شما تصور می­کنید که در مجموعه وزارت علوم، حوزه معاونت پژوهش و فناوری با داشتن 26 پژوهشگاه، 43 پارک علم و فناوری و 190مرکز رشد، با در نظر گرفتن عمر مدیریتی معاون پژوهشی، چنانچه بخواهد همه این مراکز را ببیند و درخواست ها را جواب بدهد تقریبا نشدنی است، پس توصیه بنده خدمتتان این است که خودتان تلاش بیشتری داشته باشید و ما هم در ستاد وزارت در خدمتتان هستیم.

در پایان این نشست دکتر برومند در یک وقت 3 ساعته از آزمایشگاه مرکزی و دیگر آزمایشگاهها و مرکز رشد و شرکتهای مستقر در این مرکز بازدید و بر لزوم تلاش آنان در خودکفایی علمی ایران اسلامی تأکید نمود.

 

 

پایان بخش این مراسم حضور دکتر مسعود تجریشی معاون پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست بود که در نشست صمیمانه با برخی اعضای هیأت علمی مرتبط با این حوزه و تشریح پروژه­های مورد نیاز این سازمان در بخش­های گوناگون، بر لزوم ارتباط و همکاری پژوهشگران در انجام پروژه ها با سازمان مذکور تأکید کرد.