ENTER SEARCH BELOW

 

 هشتمین نشست هیات های استانی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری از سوی مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح روز چهارشنبه 97/6/14 در مرکز همایشهای حکمت پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران آغاز بکار نمود.

دکتر سعدان زکایی، رئیس مرکز نظارت ، ارزیابی آموزش عالی در هشتمين نشست هيأت هاي استاني  نظارت كه ازصبح امروز چهارشنبه 97/6/14 به مدت 2 روز در پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران برگزار مي شود اظهار داشت: با هماهنگی های انجام شده، شبکه استانی تضمین کیفیت آموزش عالی در نیمه دوم امسال راه اندازی می شود.

    

دکتر زکایی با بیان اینکه سنگینی کار نظارت و ارزیابی مراکز آموزش عالی بر عهده همکاران این حوزه در مناطق مختلف کشور است که با همتی ویژه در این خصوص انجام وظیفه می کنند، اظهار داشت: ارزیابی عملکرد بدون سعی و تلاش و حمایت شما همکاران استانی انجام نمی گرفت و اگر بستر الکترونیکی نظارت و ارزیابی کامل شود، شاهد کاهش بازدیدهای میدانی خواهیم بود و همکاران این حوزه می توانند به شاخص های مرتبط با بحث نظارت و ارزیابی بیشتر بپردازند.

وی افزود: موضوع اصلی مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی، استقرار نظام ناتک بوده که در این خصوص قدم های موثری برداشته شده و البته نیاز به استمرار بیشتر دارد.

دکتر زکایی با اشاره به عدم هماهنگی بودجه اختصاص یافته با برنامه های مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم گفت: یکی از بحث های اصلی این نشست، جدی گرفتن برنامه های بهبود کیفیت در دانشگاه و عملیاتی کردن آنها است تا بتوان قدم های موثری در راستای ارتقای کیفیت برداشته شود که البته این کار در نشست های داخلی هیئت های استانی نیزباید مورد بررسی قرار گیرد.

عضو هيأت امناي پژوهشگاه شيمي و مهندسي شيمي ايران افزود ، در این نشست دو روزه گزارش هایی از هیئت های نظارت استانی ارائه می شود که چه پارامترهایی را در ارزیابی مراکز آموزش عالی کشورمد نظر داشته اند تا نقاط قوت و ضعف عملکرد آنها بررسی شود که این موضوع خواسته وزیر محترم علوم هم بود که ایشان در جلسه شورای نظارت، ارزیابی عملکرد هیات های نظارت و ارزیابی استانی آموزش عالی کشور را خواستار شد.

 رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی با بیان اینکه در شرایط کنونی و تخصیص بودجه به صورت انقباضی باید برنامه ها را بر اساس اولویت های مورد نظر تنظیم کنیم، اظهار داشت: در سال گذشته برنامه ای جهت برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای همکاران حوزه نظارت و ارزیابی اعلام شد که با هماهنگی های انجام شده، این دوره ها از نیمه دوم امسال برگزار می شوند.


دکتر زکایی با بیان اینکه در چند سال اخیر بحث کیفیت به یک بحث عمومی تبدیل شده است، گفت: در ستاد وزارت علوم هم با هماهنگی وزیر محترم علوم بحث ارتقای کیفیت در سیاست های حوزه ستادی وزارت نیز پی گیری می شود و کارگروهی برای ارتقای کیفیت سیاست های راهبردی وزارت تشکیل شده و تا کنون چندین جلسه برگزار کرده که مصوبات آن به سیاست های هیات های نظارت استانی هم تسریع می یابد.

وی افزود:موضوع و محور اصلی این نشست ، ارائه روش ها و برنامه های مناسب برای نظارت و ارزیابی در زیر نظام های آموزش عالی در حوزه های آموزشی ، پژوهشی ، فرهنگی و اجتماعی  است که در قالب 4 کار گروه "اعتماد بخشی و پذیرش مرجعیت دانشگاه منتخب"، " شیوه نامه بازدید از موسسات آموزش عالی" ، " آموزش همکاران" و " نظارت الکترونیکی" مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد. 

دکتر زکایی در پایان گفت: از دیگر برنامه های این نشست می توان به مواردی از قبیل: ارائه روش ها و برنامه های موفق دبیران و کارشناسان هیات های استانی در خصوص نحوه نظارت و ارزیابی زیر نظام های آموزش عالی، فعال سازی ظرفیت ها در حوزه فرایندهای نظارت و ارزیابی، بررسی سیاست ها و برنامه های معاونت های آموزشی، پژوهش و فناوری و فرهنگی و اجتماعی با حضور مدیران حوزه ها اشاره کرد.  

در این نشست که روز پنجشنبه 97/6/15 نیز بکار ادامه میدهد، دکتر منصور غلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ضمن حضور در جمع مدیران هیات های نظارت استانی  به بیان دیدگاههای خود خواهد پرداخت.

         


Creation date: 05/09/2018
Publish date: 05/09/2018
Page view: 812طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network