ENTER SEARCH BELOW

 

دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در دانشگاه گلستان، از سامانه‌های "پزشک خانواده"، "کتابخانه دیجیتال"، "سیستم هشدار زود هنگام کشاورزی" و "مرکز محاسبات" این دانشگاه رونمایی کرد.


دکتر حسین مؤمنی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گلستان و مجری طرح پزشک خانواده در مورد این سامانه گفت: سامانه پزشک خانواده در قالب طرح پژوهشی و به سفارش سازمان بیمه سلامت ایران طراحی و تولید شده است که در راستای نظام ارجاع الکترونیک وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی به انجام فرآیندهای کاری، نظارت و پایش بر خدمات مراکز بهداشتی درمانی کل کشور از ابتدای سال ۹۷ عملیاتی گردیده است.
وی با بیان اینکه این سامانه‌ها توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه گلستان طراحی شده است گفت: مرکز محاسبات دانشگاه گلستان نیز به همت دکتر مسعود بزی جوان عضو هیئت علمی دانشکده علوم پیاده‌سازی شده است و دارای سرورهای محاسباتی با ۱۴۰ هسته پردازشی با قدرت پردازشی 3/4GHz می‌باشد که قابلیت پردازش روی سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز، مانیتورینگ، پردازش همزمان و تخصیص پویای منابع را داراست.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گلستان افزود: کتابخانه دیجیتال دانشگاه گلستان با هدف گردآوری و عرضه کتابهای   ebook   مورد بهره برداری قرار گرفت. این کتابخانه قادر است بیش از ۵۰ هزار جلد کتاب و پایان نامه را در خود جای دهد. در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰۰ عنوان کتاب در این سامانه بارگذاری و در دسترس اعضای محترم هیئت علمی و دانشجویان قرار گرفته است. از قابلیت‌های این سامانه امکان مطالعه برخط، قابلیت دانلود منابع، جستجوی کتابها بر اساس عنوان، نویسنده و موضوع می‌باشد.
دکتر مؤمنی در خاتمه گفت: چهارمین سامانه راه‌اندازی شده سیستم هشدار زودهنگام کشاورزی است که با حمایت مرکز تحقیقات ابر اشیا دانشگاه گلستان و همت دکتر محمد مقصودلو عضو هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی گرگان طراحی گردیده است. این سامانه با دریافت، انتقال و رصد پارامترهای محیطی تاثیرگذار و با دریافت سرویس از وب سایت‌های هواشناسی، امکان تحلیل هوشمند وضعیت اقلیمی محصولات باغی و زراعی را فراهم می‌آورد. این سیستم پردازشی با استفاده از مکانیزم‌های داده‌کاوی امکان تشخیص و پیش‌بینی وقوع پدیده‌های خطرناک در حوزه کشاورزی مانند تنش‌های آبی و دمایی، انواع بیماری‌های وابسته به پارامترهای محیطی مانند انواع بادزدگی ها، شیوع آفات و را داراست. همچنین این سیستم قابلیت‌های نظارتی و کنترلی هوشمند به منظور پیشنهاد زمان مناسب برای عملیات‌های کاشت و داشت، زمان مناسب آبیاری، میزان آب مورد نیاز گیاه در زمان‌های مختلف را دارد.

Creation date: 14/08/2019
Publish date: 13/08/2019
Page view: 372طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network