ENTER SEARCH BELOW

 

پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران دومین همایش شیمی صنعت انجمن شیمی ایران با رویکرد تولید مواد دارویی را با حضور گسترده پژوهشگران فعال در زمینه های دارویی، شیمی، داروسازی، صنایع دارویی، مراکز حمایتی ازقبیل بانکها، صندوق ها و مراکز رشد و با پشتیبانی مالی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با حضور، دکتر طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر مصطفی قانعی معاون تحقیقات و فناوری و دکتر احمد شیبانی معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو این وزارتخانه روز چهارشنبه 16 آذر 1391 در مرکز همایش های حکمت این پژوهشگاه برگزار نمود.

هدف از برپایی این نشست علمی تبیین و اعلام سیاست‌ها و برنامه‌های کلان کشور در پشتیبانی از تولید مواد دارویی، اعلام اولویت‌های محصولات نهائی و مواد اولیه دارویی، ایجاد زمینه‌های همکاری و حمایتی در تدوین فناوری‌های تولید مواد دارویی، ایجاد بستر مناسب برای ارائه مطالب کلان دارویی به مراجع ذیربط و فناوران، گسترش همکاری‌های متقابل صنعت و پژوهشگران در زمینه‌های شیمی و داروسازی بود که در این نشست علمی 8 نفر از مسئولان ارشد کشور متشکل از دکتر مصطفی قانعی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر منصور انبیاء رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، دکتر کریمیان مدیر عامل شرکت صنایع شیمیایی و دارویی ارسطو، مهندس فرامرز اختراعی رئیس سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، دکتر احمد شیبانی معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر زلفی گل دبیرانجمن شیمی ایران و دکتر طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی پیرامون موضوعات تولید دارو در داخل کشور و حرکت به سوی خودکفائی، مزیت های نسبی صنایع شیمیائی، سنتز، ساخت و تولید مواد پایه شیمیایی و ماشین آلات مورد نیاز صنایع دارویی،  سنتز و ساخت مواد موثره و استانداردهای دارویی،  تولید محصولات دارویی، سیاست گذاری و راهبردهای حمایتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجمن شیمی ایران، سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی به سخنرانی پرداختند.

مزیت های این نشست نیز که شامل امکان انتخاب پروژه و یا اعلام مشارکت در انجام آن در محل همایش،حضور مراکز حمایتی از قبیل بانک‌ها، صندوق‌ها، مراکز رشد و غیره در همایش ، حضور مسئولین مربوطه و امکان پاسخگویی به سوالات مرتبط و حضور شرکت‌های دارویی تولیدکننده مواد دارویی بود که این موارد در 5 پنل جداگانه، با حضور صاحبنظران ذیربط با عناوین: مواد پایه شیمیایی و مواد موثره دارویی، مواد افزودنی (اکسیپینت‌‌ها، رنگ‌ها و اسانس‌ها) و حلال‌ها ، استانداردهای دارویی (استانداردهای اولیه و ثانویه) ، ماشین آلات، حامیان تولید،صنعت و تجاری‌سازی مواد دارویی با حضور صاحبنظران برگزار و به سئوالات شرکت کنندگان پاسخهای لازم ارائه شد.

در پایان این نشست بیانیه ای که به امضاء مسئولان ذیربط رسیده بود قرائت گردید و شرکت کنندگان بر لزوم تحقق مفاد آن تاکید کردند. که متن کامل این بیانیه در پایان گزارش از نظر خوانندگان محترم می گذرد.

این همایش کم نظیر علمی با سرود مقدس جمهوری اسلامی و تلاوت کلام اله مجید آغاز گردید و پس از اعلام برنامه توسط مجری خانم دکتر مریم میرزا آقایان دبیر همایش با برشمردن و تشریح روند برگزاری این همایش اظهار داشت: این نشست حول محورهایی همچون مواد پایه شیمیایی و مواد موثر دارویی، مواد افزودنی و حلال ها استانداردهای دارویی، ماشین آلات و تجاری سازی مواد دارویی امروز برگزار می شود.

وی با بیان اینکه این همایش با هدف ارتباط میان محققان در حوزه شیمی و صنایع دارویی برگزار می شود، گفت: از آنجایی که مواد اولیه دارویی یکی از دغدغه های اصلی کشور است با مذاکراتی که با معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بعمل آمد اقدام به برگزاری دومین همایش شیمی صنعت با رویکرد تولید مواد اولیه دارویی نمودیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه ای میان این پژوهشگاه و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی افزود: در این راستا پژوهشگاه شیمی به عنوان برگزار کننده دومین همایش انتخاب گردید که این همایش انجمن شیمی ایران و سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی و شرکت دارویی ارسطو ما را در برگزاری آن یاری می دهند.

دکتر میرزا آقایان اعلام سیاستها و برنامه های کلان کشور در حوزه دارو، اعلام اولویت های محصولات نهایی و مواداولیه دارویی، ایجاد زمینه های همکاری درتدوین فناوری تولید مواد دارویی را از جمله اهداف اصلی این همایش برشمرد.

وی همچنین از ایجاد دفتر همکاری صنعت و دانش در این پژوهشگاه خبر داد و گفت: در این زمینه تفاهم نامه همکاری میان بخش صنعت و پژوهشگاه تهیه گردیده است.

        

درادامه این مراسم دکتر منصور انبیاء رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران طی سخنانی ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان، تولید دارو در کشور را یکی از حلقه های اصلی زنجیره درمان عنوان کرد و گفت: بودجه سلامت طی سال گذشته معادل 30 هزار میلیارد تومان بود که 3500 میلیارد تومان آن صرف تهیه و تولید داروشده است.

وی افزود: در همین راستا شیمی دانان می توانند در زمینه تولید مواد اولیه دارویی نقش بسزایی ایفا کنند و بسیاری از مشکلات صنعتی توسط کانون های علمی حل می شود.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران تصریح کرد: علم زیادی در زمینه تولید دارو در کشور وجود دارد فقط یک سرپرست خوب با مقداری سرمایه گذاری چاره کار است تا بتوان این همه علم را راهبری کرد.

وی افزود در این همایش یک روزه پنل های با عناوین مواد پایه شیمیایی و مواد موثره دارویی ، ماشین آلات و تکنولوژی، مواد افزودنی و حلالها، استانداردهای دارویی، حامیان تولید، صنعت و تجاری سازی مواد دارویی هم با حضور متخصصین برگزار خواهد شد، وی از ایجاد دفتر همکاری میان صنعت و دانش دارو در پژوهشگاه شیمی خبر داد.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران افزود: یک کمیسیون دائمی نیز باید از نمایندگان سازمان‌هایی که در این همایش شرکت کرده‌اند، تشکیل شود تا تمامی موضوعات مربوط به تهیه مواد اولیه را در قالب طرح ملی خودکفایی در تولید مواد اولیه دارو بررسی و پیگیری نمایند.

به گفته دکتر انبیاء نقش انجمن شیمی ایران در راهبری این موضوع بارز است و این پژوهشگاه نیز تفاهم‌نامه‌ای با این انجمن امضاء کرده است که بر اساس مفاد آن بسیاری از پروژه‌های پژوهشی این انجمن با استفاده از امکانات پژوهشگاه و با تکیه بر پژوهشگران آن انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:‌ کشور در زمینه تولید دارو و شیمی از وجود دانشمندان و پژوهشگران بسیار خوبی برخوردار است و علم زیادی در این حوزه تولید کرده است و تنها چیزی که مواد اولیه دارویی به آن نیاز دارد یک مدیریت خوب و سرمایه‌گذاری در این زمینه است.

دکتر انبیا افزود: علم شیمی باید به بستری برای رفاه مردم تبدیل شود و در این زمینه نیز مواد اولیه دارویی حوزه استراتژیک شیمی‌دان‌هاست چرا که با جان مردم سر و کار دارد.

دکتر انبیاء همچنین اظهار داشت: انجمن شیمی در زمینه خودکفایی در تولید مواد اولیه دارویی نقش موثری ایفا خواهد کرد چرا که در تمام کشورهای دنیا نیز صنایع مشکلات خود را با تکیه بر دانش کانون‌های علمی برطرف می‌کنند.

وی همچنین در زمینه فعالیت‌های پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران نیز اظهار داشت: این پژوهشگاه در سالهای دور در زمینه تولید مواد اولیه فعال بوده است که سال گذشته با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت کار خود را در این زمینه دوباره آغاز کرد و دفتری را با عنوان همکاری پژوهشی و صنعتی با صنایع داروسازی برای پیشبرد آن در پژوهشگاه راه‌اندازی نمود.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با بیان اینکه 60 درصد ارز کشور به واردات داروهای تخصصی اختصاص دارد، گفت: تولید مواد اولیه دارویی مقام نخست را در حوزه سلامت دارد.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با بیان اینکه 96 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل کشور تولید می شود، اظهار داشت: 60 درصد مواد اولیه این میزان دارو از خارج وارد می شود و 40 درصد ارز کشور نیز در این زمینه صرف می شود.

وی با تاکید بر اینکه 60 درصد ارز خارج شده از کشور به واردات داروهایی برای درمان بیماری هایی چون ام اس و سرطان اختصاص یافته اند، ادامه داد: از 30 هزار میلیارد تومان که در حوزه سلامت هزینه شد حدود 3 هزار و 500 میلیارد تومان آن به حوزه دارو اختصاص یافته است.

دکتر انبیاء با بیان اینکه تولید مواد اولیه دارو مقام نخست در حوزه سلامت را دارد، افزود: باید مواد اولیه در داخل کشور موجود باشد تا امکان فرمولاسیون و ساخت آنرا داشته باشیم.

وی با اشاره به دست یافتن محققان به برخی از دانش فنی مواد اولیه داروها در دانشکده های داورسازی یادآور شد: توسعه حوزه دارو و مواد اولیه آن به ارتباط و هماهنگی میان شیمیدانان و بخش صنایع بستگی دارد که با توجه به اهمیت و ضرورت همکاری داروسازان و شیمیدانان اقدام به برگزاری این همایش کردیم.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با اشاره به تجمیع دانش فنی و تربیت متخصصان لازم در این حوزه تاکید کرد و افزود در این راستا با مدیریت مناسب و سرمایه گذاری مطلوب میان دو بخش داروسازان و محققان شیمی می توانیم گام ها موثری در این زمینه برداریم و تنگناهای موجود را برطرف کنیم.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که نتایج این همایش در قالب یک سند راهبردی تدوین شود ضمن آنکه یک کمیسیون دائمی متشکل از مسئولان این حوزه شکل گیرد تا پروژه هایی در حوزه تولید مواد اولیه در قالب طرح های ملی خودکفایی به تصویب برسد و اجرایی شود.کلید واژه های مطلب:همایش شیمی صنعت با رویکرد تولید مواد دارویی

   


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت هم در این همایش اظهار داشت:سرمایه گذاری کشور روی صنعت خودرو اشتباه بزرگی است و بهتر بود این سرمایه گذاری را روی تولید مواد اولیه کشور به ویژه صنایع تولیدی دارویی انجام می شد.

دکتر مصطفی قانعی با اشاره به جایگاه ایران در حوزه علوم پزشکی افزود: در حوزه علوم پزشکی، زیست شناسی، مواد شیمی و مهندسی در چند سال اخیر رشد خوبی داشتیم و این در حالی است که در زمینه مواد اولیه دارو جزء کشورهای وارد کننده هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به سهم واردات ایران از بازار دارو افزود: میزان واردات ایران از سال 77 تا 90 در حوزه دارو 3.5 درصد بوده است که 40 درصد بودجه های وزارت بهداشت برای این منظور صرف گردیده است.

دکتر قانعی با اشاره به وضعیت توسعه صنایع در کشور خاطر نشان کرد: ایران همه توان خود را بر روی تولید خودرو داشته است که حاصل آن تولید خودروی پراید بوده که آمار کشته شده های تصادفات جاده ای را افزایش داده است، این درحالی است که اگر سرمایه گذاری در حوزه شیمی و مواد اولیه دارو انجام می گرفت امروزه حوزه مواد اولیه به عنوان یک محصول دارای ارزش افزوده به شمار می رفت.

وی با اشاره به تحریم های اعمال شده علیه کشور تاکید کرد: در حالی که کاخ سفید صریحا اعلام کرده است که این تحریم ها برای خسته کردن ایران است، لازم است تا کلیه داروها به عنوان امنیت ملی در داخل کشور تولید شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به توانمندی های کشور در حوزه تولید دارو گفت: درحال حاضر ایران یکی از کشورهای تولید کننده داروهای بیوتکنولوژی است و حدود 80 درصد آنتی بیوتیک نیز در داخل کشور تولید می شود.

دکتر قانعی از حمایتهای این وزارتخانه از شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه شیمی خبر داد و در این باره گفت: با جلساتی که برگزار شد تا 5 میلیارد دلار به تولید دارو اختصاص داده می شود از این رو شرکتهای دانش بنیانی که توانایی تولید و صادرات محصولات خود را به کشورهای دیگر داشته باشند مورد حمایت قرار می گیرند.

وی در ادامه سخنانش افزود: بر این اساس شرکتهایی که بتوانند محصول خود را به ارز تبدیل کنند از حمایتهای ارزی صندوق توسعه ملی نیز برخوردار خواهند شد.

دکتر قانعی همچنین بابیان اینکه در حوزه استاندارد سازی دچار مشکلاتی هستیم، پیشنهاد کرد تا یک شرکت دانش بنیان برای استاندارد سازی مواد دارویی ایجاد شود که مورد حمایت وزارت بهداشت نیز قرار خواهند گرفت.

وی با بیان این مطلب که تعدادی داروی جدید ساخت داخل نیز آماده رونمایی می باشد و در زمان مناسبی که رئیس جمهوری فرصت داشته باشند حتماً نام انها اعلام خواهد شد که این نسل از داروها دارای بیشترین ارزش افزوده تولید داخل هستند.

                                                                      

معاون وزیر ورئیس سازمان غذا وداروی وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی نیز در این مراسم اظهار داشت هم اکنون بیش از 96 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شودکه در این راستا 44 کارخانه و واحد تولیدی در کشور فعال و مواد اولیه 150 قلم دارو را تولید می کنند.

دکتر احمد شیبانی از توسعه و ارتقای مواد اولیه دارویی در کشور را مورد تأکید قرار داد واز متخصصان علم شیمی خواست با تلاشهای بی وقفه خود در جهت تأمین داروهای تخصصی بیشتر تلاش و همت کنند تا کشور در این بخش خودکفا گردد.

وی افزود:کل بازار دارویی کشور در سال 90 معادل 4500میلیارد تومان بود که این رقم در سال جاری به 4800 میلیارد تومان می رسد.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه از این پس هر ماده اولیه دارویی که در داخل تولید شود، ما بلا فاصله جلوی واردات آن را می گیریم، چنانچه: در حال حاضر 700تا800 میلیون دلار ارز برای تأمین مواد اولیه داروهای تولید داخل اختصاص یافته است.

دبیرانجمن شیمی ایران هم درسخنانی پیرامون، فرصتها، تهدیدها و افق های آینده شیمی ایران اظهار داشت :در عرصه علمی نباید خود را تافته جدا بافته از دنیا بدانیم و نمی توان بدون برنامه و چشم انداز با سرعت مناسب به هدف رسید.

دکتر محمد علی زلفی گل با بیان اینکه از سال 2009 میلادی به بعد ،کشورمان از خط فقر علمی عبور کرده است گفت:در سال جاری میلادی وضعیت علمی ایران به مراتب بهتر از کشور ترکیه بوده است.

رئیس دانشگاه بو علی سینا همدان افزود:البته تا زمانی که قانون را اصلاح نکنیم در زمینه تحقیقات کاربردی دچار مشکل هستیم.ما مدیریت را در کشور شوخی گرفته ایم.در عرصه های علمی باید از سربازی به سرداری رسید که اگر این اتفاق صورت نگیرد منابع غنی  به هرز بروند سریعاً برای این امر هم باید چاره اندیشی کنیم.

وی تاًکید کرد :مزیت نسبی کشور ما تولید خودرو نیست بلکه مزیت نسبی در داخل،نفت،گاز،پتروشیمی و شیمی است که بحمدا... در این زمینه از این نعمت خدادادی بسیار غنی هستیم.

سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش ضمن تشکر از برگزار کنندگان از اهتمام آنها قدردانی نمود و سپس در ادامه از عرضه 12 رادیو دارو در کشور خبر داد و گفت: علت عدم ترخیص دارو از گمرک تعیین نشدن میزان ارز آن است.

دکتر محمد حسن طریقت منفرد با تاکید بر خودکفایی کشور در بخش دارو افزود: یکی از زمینه هایی که نیاز به خودکفایی داریم دارو است چرا که داروها جزو کالاهای حیاتی در هر کشور محسوب می شود و از این رو در وزارت بهداشت نیز به تبعیت از اقتصاد مقاومتی برنامه های جدی در این زمینه داریم.

سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در خصوص دلایل عدم ترخیص دارو در گمرک اظهار داشت: کل مبلغ داروهای موجود در گمرک 140 میلیون دلار نیست ولی ما پیگیر امور مربوط به ترخیص این میزان دارو از گمرک هستیم.

دکتر طریقت منفرد افزود: برای ترخیص این میزان دارو از گمرک در ابتدا باید میزان ارز آن مشخص شود چرا که وارد کننده نمی تواند جنس خود را قبل از آنکه میزان ارز آن تعیین شده باشد از گمرک خارج کند.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در صدد ترخیص سریع این داروها از گمرک است، خاطر نشان کرد:این امر از سوی دیگر ترخیص این قلم داروها از گمرک تنها مربوط به بانک مرکزی نمی شود و برای ترخیص آن چند دستگاه درگیر هستند.

وی همچنین تاکید کرد: ترخیص داروهایی که در گمرک نگه داشته شده است نیاز به مجوز دارد که این امر در دست تصویب است.

سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بودجه های در نظر گرفته شده برای پزشک خانواده یادآور شد: شنیده ام که بودجه های مربوط به پزشک خانواده بیش از 2 هزار میلیارد تومان است که از این میزان 120 میلیارد تومان آن محقق شده است.

سرپرست وزارت بهداشت در خصوص رادیوداروها خاطر نشان کرد: در حال حاضر 12 رادیودارو تولید و به بازار عرضه شده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه همکاری میان دانش و صنعت یکی از خواسته های وزارت بهداشت است، یادآور شد: از این رو این امر در شرایط تحریمی فعلی توجه بیشتری به آن خواهد شد تا مردم بتوانند از محصولات فناورانه استفاده و طعم آن را بچشند.

دکتر طریقت منفراد از افزایش تعرفه های درمانی خبر داد و در این باره افزود: برای اولین بار در صدد هستیم تا تعرفه های درمانی را قبل از آغاز سال جدید تعیین کنیم.

وی افزایش تعرفه ها را به میزان افزایش بودجه این وزارتخانه دانست و گفت: جلسات شورای عالی برای آن تشکیل می شود تا با انجام کار کارشناسی برنامه های مورد نظر را به تصویب برساند. در زمینه های تعرفه های درمانی نیز به میزان افزایش بودجه ای که در سال آینده داریم افزایش خواهد یافت.

دکتر طریقت منفرد در پایان ابراز امیدواری نمود تا دستاوردهای این همایش زمینه هر چه بیشتر ارتباط صنعت با مراکز علمی و وزارت بهداشت را در رفع موانع موجود در عرصه دارو فراهم نماید.
 

 

دکترخشایار کریمیان مدیر عامل شرکت صنایع شیمیایی و دارویی ارسطو هم در این همایش پیرامون مزیت های نسبی و لزوم گسترش صنایع شیمیایی کشور و ارائه راه کارهای لازم در ارتقاء این صنعت سخنرانی جامعی ایراد نمود و از مسئولان بلند پایه کشور خواست تا به این مهم اهتمام نمایند که توجه ویژه به این بخش می تواند در خیلی از زمینه ها کشورمان را از وابستگی به دنیای خارج بی نیاز و خود کفا نماید.

دکتر خشایار کریمیان در پایان سخنانش به پرسشهای شرکت کنندگان پاسخ داد.   

                                                                                           

در این همایش رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی با اشاره به اینکه داروهای تولید داخل کشور کیفیت مطلوبی دارد اظهار داشت:

مسئله خوردگی در صنایع موادمؤثره دارویی بر خلاف سایر صنایع شیمیایی صرفأ صدمه ماشین آلات نیست واثر خورندگی در کیفیت محصول تولیدی نیز از اهمیت ویژه برخوردار است و صاحبان صنایع باید این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهند.

مهندس فرامرز اختراعی با بیان این مطلب افزود:فلز ضدزنگ s.sدر کلاس های متعدد آلیاژی کاربرد وسیعی در صنایع مواد مؤثره دارویی داشته و فارغ از مقوله خوردگی به واسطه اهمیت عدم زنگ زدگی و حفظ شرایط Gmp کاربرد گسترده ای در این صنعت دارد.

وی با اشاره به این که در این زمینه کشور ما یکی از 5 کشور دارای تجهیزات گلاس لایند هست،افزود:تجهیزات گلاس لایند کاربردی انکار ناپذیر در این صنعت دارد و تقریباًهمه تولیدکنندگان این صنعت از مهمترین مصرف کنندگان تجهیزات گلاس لایند هستند.

مهندس اختراعی به وضع موجود ماشین آلات تولید دارویی و نیازهای این صنعت پرداخت و گفت :باید ماشین آلات این صنعت یک میلیاردو130 میلیون دلاری را تولید و به ملت خدمت کرد.

                                                                           

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی در پایان ضمن انتقاد از کسانی که داروهای تولید داخل را بی کیفیت معرفی می کنند ،افزود:داروهای تولید داخل در کنار داروهای خارجی و در آزمایشگاه های بسیار قوی کنترل می شوند و سیستم های متعددی داریم که مانع ورود داروهای کم کیفیت می شود.

                                                                                                  

 

 

 

 

 

 


Creation date: 11/03/2013
Publish date: 11/03/2013
Page view: 5864طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network