ENTER SEARCH BELOW

 

شرکت دکتر نادر شکوفی در اخبار علمی شبکه 4 سیمادر راستای طراحی و ساخت اولین دستگاه اسپکتروفتومتر توسط دکتر نادر شکوفی و رونمایی از آن در هفته پژوهش و فناوری، شبکه 4 سیما از دکتر شکوفی دعوت نمود تا در اخبار ساعت 20 این  شبکه در مورخه 23/12/91 شرکت و به پاسخهای مجری شبکه مذکور پاسخ دهد.

آنچه در ذیل می آید حاصل این گفتگو می باشد.

مجری:آقای دکتر بفرمایید این پروژه که به همت شما محقق شده است چه کاربردهایی دارد و در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

دکتر شکوفی: دستگاه اسپکتروفتومتر با آشکارساز آرایه ای در واقع نسل جدید دستگاه های اسپکتروفتومتر است که اندازه گیری طیف الکترومغناطیس را در نواحی مختلف بصورت همزمان انجام می دهد. این دستگاه با توجه به اینکه طیف نور را اندازه گیری می کند می تواند در حوزه های مختلف از جمله مواد و یا اپتیک و اسپکتروسکوپی استفاده شود.  کاربردهایی از قبیل اندازه گیری مواد با استفاده از طیف گیری جهت آنالیز کمی مواد دارویی، شیمیایی، نفتی، پتروشیمی و یا کلاً زمینه هایی که در ارتباط با اندازه گیری مواد است می توان اشاره کرد. همچنین برای  نمونه های معدنی و یا نمونه های بیولوژی می توان از آن استفاده کرد. بنابراین با توجه به مطالبی که عرض شد حوزه کاربرد آن می تواند شامل مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی و مراکز صنعتی، نفت، پتروشیمی، معدن و سایر مراکزی که مرتبط با مواد است حتی در زمینه هایی از جمله پزشکی یا کلینیکی با توجه به اندازه گیری ترکیبات مختلف نمونه های خون، نمونه های بافت های مختلف می توان از این دستگاه استفاده کرد.


مجری:بفرمایید همزمانی این دستگاه با بحث تحریم ها و جلوگیری از ورود بعضی تجهیزات با دانش بالا (هایتک) خیلی مغتنم است، ایده ساخت این دستگاه از چه زمانی در ذهن شما شکل گرفت؟

دکتر شکوفی: واقعیتش ایده اصلی این دستگاه بر میگردد به اواخر دوره دبیرستان یا اوایل ورود به دانشگاه که نمونه اولیه آن بصورت ساده ساخته شد و کاربرد محدودی داشت. در حدود 6 سال پیش این ایده قوت گرفت که می توان وارد این حوزه در سطح پژوهشی شد و محصول دانش بنیان با فناوری جدید ارائه کرد. در سمیناری که در دانشگاه تهران در دوره دکتری ارائه کردم این مطلب مطرح شد، حتی برای شرکت های مختلف که علاقه مند بودند در این زمینه وارد بشوند. ما فعالیت پژوهشی را از آن زمان شروع کردیم و همزمان با فعالیت های پژوهشی ،فعالیت های ساخت آنرا نیز پیش بردیم تا اینکه در نهایت امسال پس از  ساخت 3 نمونه ،توانستیم نمونه ای که قابل ارائه به بازار است را بسازیم و با نمونه ها و دستگاه های مشابه خارجی مقایسه کنیم و اطلاعاتی که از دستگاه ساخته شده گرفتیم نشان داد که فعالیت های پژوهشی ارائه شده با استفاده از این دستگاه قابل ارائه در سطح ملی و در سطح بین المللی است و مقالاتی که به چاپ رسید نشان دهنده این قضایا است که این مطلب را می توانیم در سطح جهانی هم ارائه دهیم.

مجری: آقای دکتر با توجه به اینکه پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران طی سال های گذشته توانسته است کارهای بزرگ علمی انجام دهد و بسیاری از مشکلات بخش صنایع را در حوزه های مختلف مرتفع کند با توجه به دانشی که در آن پژوهشگاه وجود دارد و در واقع تولید می شود یک بحثی وجود دارد در ارتباط با تجهیزات که خیلی کمک کننده است در بخش های آزمایشگاهی، آیا عزمی در مجموعه پژوهشگاه وجود دارد برای اینکه تجهیزاتی از این قبیل در خود پژوهشگاه ساخته شود؟

دکتر شکوفی: بله البته. امسال با موافقت ریاست محترم پژوهشگاه جناب آقای دکتر انبیاء مرکز پژوهش، طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی که در واقع بنده فکر می کنم اولین مرکز در داخل کشور باشد افتتاح گردید و امید می رود که بتوانیم با استفاده از تخصص های مختلف روند توسعه ساخت دستگاه ها در کشور را سریعتر کنیم. مخصوصاً با توجه به تحریم هایی که برای دستگاهها ی با تکنولوژی و فناوری بالا در کشور است به نظر بنده این فعالیت که در پژوهشگاه شروع شده اگر مراکز و همکاران مختلف دانشگاهی و صنعتی دست به دست هم بدهند می تواند در این زمینه بسیار کارگشا باشد و چه بسا ضمن اینکه مشکلات صنعتی را در واقع حل می کند حتی در زمینه فعالیت های پژوهشی، ابزار ساخت داخل می شود برای پژوهشگران داخل کشور جهت انجام کارهای پژوهشی. ما الان ساخت دستگاه های متعددی را شروع کردیم که امید است با همکاری هایی که می توانیم  در داخل پژوهشگاه و همینطور مراکز مختلف دیگر داشته باشیم بتوانیم نهایی کنیم و به جامعه علمی و صنعتی کشورمان ارائه کنیم.

یک نمونه از این فعالیت ها شاید هفته پیش برگزاری دومین همایش شیمی صنعت با رویکرد تولید مواد دارویی بود که در سطح وسیع در پژوهشگاه شیمی برگزار شد. صحبت های بسیارخوبی با مسئولان وزارت بهداشت و وزارت علوم در رابطه با ساخت تجهیزات گردید بنظر می رسد عزم جدی در کشور در این زمینه وجود دارد.

مجری: آقای دکتر با توجه به اینکه هم اکنون در واقع جنابعالی بعنوان دانشمندی صحبت میکنید که موفق شده این دستگاه را در مجموعه پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران طراحی و بسازد، بفرمائید آیا دانش مدیریتی این هم افزایی رشته های مختلف را در داخل کشور دارا هستیم یا خیر و یا اگر دارا هستیم باید آنرا توسعه بدهیم؟

دکتر شکوفی: به نظر بنده این یک نقطه ضعفی است که واقعاً وجود دارد. مدیریتی که بتواند تخصص های مختلف را انجام بدهد و همینطور این تخصص ها را ارتباط بدهد به بازار و صنعت وجود ندارد. به نظر می رسد که این خلأ وجود دارد چون ما فعالیت ها و تخصص هایمان پژوهشی است. مطمئناً که مدیریت اینها یک فعالیت تخصصی است که در واقع کارساز و نیاز ضروری چنین فعالیت هایی است.

مجری: با توجه به ساخت این قبیل دستگاه ها در پژوهشگاه شاید الزاماً پژوهشگاه موقعیت فروش و یا صادرات این دستگاه را نداشته باشد. به نظر شما چه زمینه هایی می تواند این خلأ را پر کند؟

دکتر شکوفی: با توجه به محدودیت های تجاری که مراکز دولتی دارند شاید یکی از راهکارهای اصلی، شرکت های دانش بنیان باشند که هم اکنون این شرکت ها بعضاً ایجاد شده و یا در حال تأسیس است.

مجری:آقای دکتر نظر شما راجع به ستاد های مختلفی که ایجاد شده چیست؟

دکتر شکوفی: مطمئناً اینها تأثیرات مثبتی داشته اند اما به اعتقاد بنده هنوز گاهی مواقع افراد پژوهشگر درگیر بروکراسی های اداری می شوند که این زمانبر بوده و باعث اذیت شدن پژوهشگران می شود. اگر ما بتوانیم این مراحل را کوتاه کنیم بصورتی که وقتی یک نمونه پژوهشی تولید می شود مطمئناً با سالها زحمت به ثمر نشسته است اما هنگام ورود به بازار با وسواس و حساسیت زیاد روبرو می شود در صورتی که یک نمونه وارداتی چینی بدون هیچ بررسی یا استانداردی وارد بازار شده و به فروش میرسد. به عقیده بنده باید پارامتر ها و استانداردهای دستگاه رعایت شود ولی یک مدت زمانی برای شکل گیری دستگاه نیاز است تا نواقص آن برطرف شود و دستگاه به استاندارد جهانی برسد تا مشکلی برای صادرات هم نداشته باشیم.

دکتر شکوفی در پایان سخنانش از کمک و همکاری همکارانش که در انجام این پروژه ایشان را یاری نموده اند تشکر و قدردانی نمود.

 

Creation date: 20/04/2013
Publish date: 20/04/2013
Page view: 4676طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network