ENTER SEARCH BELOW

 


نشست روسای دانشگاههای سراسر کشور در سال جدید به میزبانی پژوهشگاه شیمی ومهندسی شیمی ایران روز سه شنبه 10/2/92 با حضور دکتر کامران دانشجو وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری،معاونان  و مدیران حوزه ستادی این وزارتخانه در مرکز همایشهای حکمت این پژوهشگاه برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر منصور انبیاء رئیس پژوهشگاه شیمی ومهندسی شیمی ایران ضمن عرض خیر مقدم به شرکت کنندگان و ابراز خوشحالی از میزبانی این نشست طی سخنانی اظهار داشت:

تقارن اولین نشست رؤسای محترم دانشگاههای کشور آن هم در طلیعه ی سالی که از سوی حضرت امام خامنه ای به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام نهاده شد و همچنین تقارن آن با ایام ولادت حضرت زهرا(س) و فرزند راستینش حضرت امام رضوان ا... تعالی علیه از یکسو و از سوی دیگر مقارن بودن آن با سالروز شهادت استاد فرزانه آیت ا... شهید مرتضی مطهری و هفته ی معلم را به فال نیک       می گیرم و ضمن تبریک این مناسبت ها خدمت حضار محترم، خدای متعال را شاکرم که افتخار میزبانی شما میهمانان ارجمند را به حقیر و همکارانم در یک چنین ایامی که این همه مناسبت در آن جمع است؛ عنایت فرمود. همانطوریکه مستحضرید محل اجلاس امروز که به عنوان مرکز همایش های حکمت نام گذاری شده است ، دقایقی پیش توسط جناب آقای دکتر دانشجو وزیر محترم علوم افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.


دکتر انبیاء افزود : این مرکز با زیربنای حدود 8000 متر مربع دارای 3 سالن آمفی تئاتر هر کدام با ظرفیت 400، 100 و 60 نفر مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات صوتی و تصویری با امکان پخش تصویر زنده تلویزیونی و مطابق با استاندارد های ملی و بین المللی و دارای امکانات جانبی نظیر لابی پذیرایی ، اتاق کنترل، ترجمه همزمان ، اتاق تست کنفرانس ، اتاق خبرنگاران، سالن تشریفات و نمازخانه می باشد، که با مساعدت ها و حمایت های وزیر محترم و معاونان محترم ایشان احداث و تجهیز شده است لذا در همین جا از فرصت استفاده می کنم از طرف خودم و همکارانم از ایشان و معاونان محترمشان تشکر و قدردانی می نمایم و اینکه روز افتتاح این مرکز با برگزاری اولین اجلاس رؤسای محترم دانشگاههای کشور نیز مقارن گشته است این تقارن را هم به فال نیک می گیرم. به هر حال برای پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران میزبانی این جمع فرهیخته افتخار بزرگی است.

  دکتر انبیاء گفت فرصت را غنیمت شمرده به استحضار میرسانم حدود دو دهه است که از سابقه این پژوهشگاه می گذرد، اما در همین مدت نه چندان زیاد بویژه در سال های اخیر توانسته است بر مبنای سیاستهای کلان وزارت علوم که نشأت گرفته از نظرات و منویات مقام معظم رهبری مبنی بر کاربردی کردن علم و تبدیل آن به ثروت و رفاه اجتماعی است،  نسبت به اصلاح ساختار خود اقدام نموده و فعالیتهای خود را با نیازهای صنعت کشور همسو کند.

وی افزود همچنین در طی این مدت با استخدام اعضای هیأت علمی جدید و پذیرش دانشجویان بیشتری در مقطع تحصیلات تکمیلی به صورت پژوهش محور به عنوان دستیاران اساتید در انجام پروژه های صنعتی و ارتقاء زیر ساخت های پژوهشی به ویژه در حوزه ی علوم و فناوریهای جدید موجب شده است تا باب مذاکره، مفاهمه و بازدیدهای متقابل با صنایع مختلف گشوده شود و بنابراین بر اساس برنامه ریزی ها و اقداماتی که به آن اشاره شد این پژوهشگاه ظرفیت های لازم را برای اجرای مأموریتهای مورد نیاز صنایع مختلف کشور که یکی از رسالتهای اصلی پژوهشگاه می باشد حاصل کرد؛ همچنین در انتخاب صنایع مورد نظر برای همکاری، از رفتار وزارت علوم تأسی کردیم چرا که ما اعتقاد داریم آنچه که در سالهای اخیر به ویژه در دوره مدیریت جناب آقای دکتر دانشجو در این وزارت خانه اتفاق افتاده است همسویی کامل با سیاست های کلی نظام دارد، لذا همکاریهای پژوهشی و صنعتی خود را با وزارتخانه های مهمی مانند دفاع، بهداشت و نفت آغاز کرده ایم. ظرف دو سال اخیر بالغ بر 35 پروژه ی صنعتی بزرگ برای بخش صنایع دفاعی انجام داده ایم و بر اساس همین همکاریها که بسیار هم مورد رضایت مسؤولان ذیربط در وزارت دفاع قرار گرفته است مقرر شد انشاء ا... وزیر محترم دفاع در یکی از روزهای آتی از این پژوهشگاه بازدید داشته باشند.

دکتر انبیاء با بر شمردن چگونگی تولید مواد دارویی اظهار داشت : در وزارت بهداشت هم عمده فعالیتهای همکاران بنده در زمینه ی تدوین دانش فنی تولید مواد اولیه دارویی است چرا که در زنجیره ی ساخت دارو، حلقه ی مربوط به مواد اولیه، اولین و مهمترین حلقه در این زنجیره است. استحضار دارید که 40 درصد از ارزی که از کشور برای تأمین دارو خارج می شود مربوط به 60 درصد از مواد اولیه ای است که از خارج وارد می گردد. به هر حال برخی از همکاران بنده قادر شده اند دانش فنی تولید تعدادی از مواد اولیه دارویی را تهیه کنند بر اساس همین ظرفیت موفق شده ایم در روز 16 اسفند ماه سال گذشته یک همایش را در زمینه تولید مواد اولیه دارویی در این پژوهشگاه برگزار کنیم که برخی از همکاران که در این اجلاس هم شرف حضور دارند در این همایش شرکت داشته اند. در همایش مزبور همه داروسازان و شیمیدانان برجسته ی کشور، انجمن شیمی ایران و به علاوه سندیکای داروسازان، صندوقهای حمایتی و همه سیاستگذاران این بخش از جمله وزیر محترم بهداشت هم حضور داشتند و ان شاء ا... یک نهضت خوبی برای تولید مواد اولیه دارویی در کشور آغاز شد. در بخش صنعت نفت هم کارهای خوبی توسط همکاران بنده در دست انجام است. استحضار دارید کاتالیست یکی از نیازمندی های استراتژیک این صنعت برای تولید محصولات مختلف است تا اخیر صد درصد این ماده شیمیایی استراتژیک از خارج از کشور وارد می شد اما اخیراً سندی برای تولید 111 قلم از کاتالیست های پر مصرف مورد نیاز این صنعت در وزارت نفت به تصویب رسید که در نظر است بر اساس این سند همه ی این کاتالیست ها در مدت سه سال در داخل کشور بومی سازی و تولید شود که مسؤولیت نظارت بر حسن اجرای این سند و همچنین انجام مأموریت های مهم دیگر، از جمله اجرای پروژه ی کلان ملی سبک سازی نفت خام به این پژوهشگاه و 3 دانشگاه مهم کشور واگذار گردید.

 رئیس پژوهشگاه با اشاره به پرداختن به فعالیتهای فرهنگی افزود : با این همه، بنده و همکارانم در این پژوهشگاه اعتقاد داریم که علم بدون دین کور است لذا بر این اساس در کنار سایر فعالیت های علمی و پژوهشی،  اقدامات فرهنگی بسیار خوبی از جمله اجرای مراسمات مذهبی در همه مناسبت ها، تشکیل بسیج کارکنان و برنامه ریزی برای تشکیل بسیج اساتید، استقرار معاونت فرهنگی، برگزاری کارگاههای توانمند سازی معرفتی ویژه اساتید و سایر موارد از جمله اقداماتی است که در این حوزه صورت گرفته است.

 دکتر انبیاء در بخش پایانی سخنانش گفت:این اقدامات همه حکایت از آن دارد که پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در عرصه خدمتگذاری در حوزه های مختلف علمی و صنعتی از طراز بالایی برخوردار است. اما چون واقف هستم این نشست برای امر بسیار مهم دیگری برنامه ریزی شده است لذا تصدیع خود را در خصوص بیان توانمندیهای این پژوهشگاه به همین اندازه بسنده می کنم و در خاتمه مجدداً از تشریف فرمایی یکایک حضار قدردانی نموده و انشاء ا... با انرژی که این حضور به اینجانب و همکارانم خواهد داد بتوانیم سالی پر از موفقیت را پشت سر بگذاریم و از همه همکاران خودم بابت برنامه ریزی این جلسه قدردانی می نمایم. از جناب آقای دکتر حجازی و جناب آقای دکتر ملک فر و همچنین جناب آقای مهندس کریمیان و همکاران محترمشان که ما را برای برگزاری بهتر این نشست مساعدت و پشتیبانی نموده اند صمیمانه تشکر می نمایم. جا دارد از سرور ارجمند جناب آقای دکتر طائب مسئول محترم جلسه که این فرصت را در اختیار بنده قرار داده اند نیز تشکر بنمایم. برای خشنودی قلب آقا امام زمان، سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، سلامتی رهبر معظم انقلاب اسلامی و سلامتی خودتان صلوات.

Creation date: 01/05/2013
Publish date: 01/05/2013
Page view: 2072طراحی پرتال (طراحی پورتال) : آرانا نتورکPortal Design : Arana Network