چاپ     ارسال به دوست

چهاردهمین دوره نمایشگاه بین المللی فناوری نانو-تهران ۱۴۰۲(Iran Nano) برگزار گردید

چهاردهمین دوره نمایشگاه نانو، در تاریخ 13 الی 16 آبان 1402 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، نانوفناوری، یکی از شاخص ترین بسترهای نمایش توانمندی فناورانه ایران در بین فناوری های راهبردی و مقیاس جهانی است. از این رو هر ساله با هدف معرفی و عرضه این دستاوردها و توانمندی های فناورانه، نمایشگاه فناوری نانو با حضور و مشارکت پژوهشگران و محققان، دانشگاهیان، شرکت های تولیدکننده محصولات مبتنی بر فناوری نانو، سازندگان ماشین آلات و تجهیزات ساخت و تجهیزات آزمایشگاهی این حوزه برگزار می شود.

در این میان نقش آزمایش و تحقیقات کیفی و کارآمد در به نتیجه رسیدن محصولات و فناوری های این حوزه اهمیتی حیاتی دارد. بر همین اساس، شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران که بستر به اشتراک گذاری تجهیزات، خدمات و توانمندی های آزمایشگاهی در کشور است، با حضور در نمایشگاه فناوری نانو، زمینه را برای بهره مندی هر چه بهتر مخاطبین این حوزه از امکانات و زیر ساخت های آزمایشگاهی سراسر کشور فراهم کرده است.

 

مجتبی نسب، دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران، با اشاره به حضور فعالان زیست بوم آزمایشگاهی کشور در چهاردهمین دوره نمایشگاه نانو اظهار کرد: شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی با گرد هم آوردن توانمندترین مجموعه های آزمایشگاهی مستقر در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان و دانشگاه های سراسر کشور، زمینه را برای دسترسی هر چه بهتر محققان، پژوهشگران، مخترعان، نخبگان، دانشجویان، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و صاحبان صنعت به بهترین و کارآمدترین خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی، به ویژه در حوزه فناوری های راهبردی فراهم کرده است.

وی با اشاره به تخصیص یارانه ویژه استفاده از این خدمات آزمایشگاهی برای پژوهش در طرح های اولویت دار ستادهای توسعه فناوری های راهبردی عنوان کرد: پژوهشگران و فناورانی که در حوزه های اولویت دار اعلام شده از سوی ستادهای توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی کار کنند، از تخفیف و تسهیلات استفاده از این خدمات آزمایشگاهی، بهره مند خواهند شد.

دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی، حوزه نانوفناوری را یکی از فناوری های اولویت دار و دارای ظرفیت کشورمان برشمرد و گفت: در حال حاضر بیش از 1600 مجموعه آزمایشگاهی با عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، خدماتشان را به مخاطبانی از سراسر کشور عرضه می کنند. این آزمایشگاه ها بیش از 31 هزار تجهیز آزمایشگاهی را به اشتراک گذارده و بیش از 144 هزار آزمون و خدمت با تجهیزات ثبت شده قابل ارائه است.


مهندس نسب، با اشاره به اینکه سالانه بیش از 3 میلیون خدمت آزمایشگاهی در شبکه به مخاطبین ارایه می شود و حمایت از انجام آزمایش های موردنیاز با ارائه یارانه در باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی صورت می گیرد، عنوان کرد: با هدف تسهیل در پیشبرد پژوهش ها، بهره مندی هر چه بیش تر جامعه پژوهش و فناوری از خدمات آزمایشگاهی کیفی و کارآمد، باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی تسهیلاتی را در قالب طرح های تخفیفی به مخاطبان خود ارائه می دهد.

گفتنی است، چهاردهمین نمایشگاه فناوری نانو به همت ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو، از 13 تا 16 آبان ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران میزبان علاقه مندان این حوزه بود.

از مجموعه های عضو شبکه آزمایشگاهی حاضر در نمایشگاه می توان به بیم گستر تابان، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی کشور، سنجش اندازه ذرات پارس، مهندسی سطح ژیکان، پژوهشگاه مواد و انرژی، پارلا گوهر درخشان، آریا الکترون اپتیک، مهامکس، نانوزیست فناوری اوژن (تکوین)، شرکت کیمیا پژوهش اورنگ جنوب، مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران، بنیاد علوم کاربردی رازی و مرکز پژوهش متالورژی رازی اشاره کرد.

           

دوشنبه ٢٩ آبان ١٤٠٢ / شماره : ٤٥٩ /  تعداد نمایش :382